První seznámení s hudbou přišlo přímo v rodině, protože již jako předškolačka začala hrát na akordeon.

Mnoho úspěchů slaví nejen ve hře na akordeon, ale i v Základní škole V Sadech, i přes velké vytížení je totiž premiantkou. Markéta je důkazem toho, že obrovské úsilí přináší své ovoce. „Je rozdíl učit své dítě nebo jiné, jelikož dcera mě zprvu nebrala jako kantorku, ale jako mámu. Tenhle problém jsme však již vyřešily,“ prozrazuje Markétina matka a kantorka v jedné osobě Ivana Laštovičková.

Markéto, platíš za jednu z nejlepších akordeonistek v Čechách, kdy jsi s hraním začala?
Začala jsem hrát v šesti letech. Jelikož mamka je učitelkou na akordeon, doma mi harmoniku půjčovala a nakonec ke mně nějak přilnula (smích).

Co tě vedlo právě ke hře na akordeon? Již ses zmínila, že jste hru na harmoniku měli v rodině, přesto, nelákalo tě podmanit si jiný nástroj?
Právě proto, že mamka byla učitelka hry na akordeon, nad jiným nástrojem jsem ani nepřemýšlela. Byl neustále doma k dispozici, tak jsem si ho mohla kdykoliv půjčit.

Výkony, kterými oslňuješ, jsou známkou velkého talentu, ale jistě i velké dřiny, jak často cvičíš a jak dlouho?
Poslední dobou cvičím jednu a půl, až dvě hodiny denně. Někdy je problém skloubit hraní se školou, ale snažím se.

Získala jsi spoustu ocenění, jaká trofej je pro tebe nejcennější?
Báječné je určitě vítězství na celostátním kole mezinárodní soutěže Contest Accordion 2008. Jako cenu jsem získala úžasný elektrický akordeon. Dále jsem absolvovala televizní soutěž pro talentované děti, která nese název Zlatý oříšek. Konkurence byla veliká, z 274 přihlášených jsem se probojovala do první desítky účastníků, kteří vyhráli tuto cenu. Velice si vážím i druhého místa ve zlatém pásmu z mezinárodní soutěže na Slovensku. Kromě toho jsem se stala čtyřnásobnou mistryní České republiky v soutěžích základních uměleckých škol.

Česko sis podmanila, co takhle hraní v zahraničí?
Úspěšná jsem byla loni v červnu na mezinárodní soutěži v Rajeckých Teplicích, kde jsem byla zlatá. Nedávno jsme s akordeonovým triem zahajovali rozsvěcení vánočního stromu v holandském Brielle. V září jsme také zaskočili k sousedům do Spišské Nové Vsi. V minulosti jsme se mohli kochat i hlavním městem Belgie – Bruselem.

Jaká je konkurence za hranicemi?
Je to podobné jako u nás – veliká. Vyvíjí se tam hodně dobrých hráčů.

Kromě samotného hraní skladby i sama tvoříš, jak moc je to pro tebe složité? Prostě sedneš a píšeš?
Jde o to najít si nějaké téma, což zabere asi nejvíce úsilí. Poté už to jde skoro samo.

Máš nějaký vzor nebo oblíbeného autora?
Nejraději si střihnu originální skladby, vesměs od všech autorů. Nemám nějakého vyhraněného oblíbence.

Hraješ nejen sólově, ale i s několika dalšími dívkami, co je pro tebe lepší?
Vše se tak nějak prolíná, jedno ovlivňuje druhé. Sólově, to je fajn, ale více legrace je v duu, triu – Neřeš to, hraji i v akordeonovém kvartetu, kvintetu a v akordeonovém souboru Pohoda. To navázání spolupráce je prostě báječné.

Když se řekne akordeon, spoustě lidem se vybaví spíše “hospodské“ písničky…
Akordeon není až tak hospodský nástroj. Samozřejmě se na něj dají hrát písničky tohoto typu, ale také skladby psané pro housle, či trubku, jednoduše řečeno – vše.

Repertoár je tedy široký, který styl preferuješ ty, vážnou hudbu, či modernu?
Ráda si zahraji populární skladby – modernu. V podstatě ale hraji vše, jelikož soutěže mají svá pravidla, kde je povinná stará muzika, tak musím umět zahrát všechen druh hudby.

Co na tvé úspěchy říkají spolužáci ve škole? Nezvou si tě, abys jim zahrála na narozeninách?
Ve škole zahraji o Vánocích, nebo na schůzce učitelů, myslím, že se jim to líbí.

Míříš nyní na nějakou soutěž?
Po Novém roce se soutěží rýsuje poměrně hodně. Co bych chtěla zkusit, je mezinárodní soutěž v Chorvatsku, v Německu a také na Slovensku.

Jsi v osmé třídě, máš už nějaké plány, kam směrovat svoji budoucnost?
Nyní jsem se více přikláněla ke konzervatoři, nicméně stále váhám, zda konzervatoř, nebo gymnázium.

Kdo je Markéta Laštovičková
Narodila se 27. září 1995 v Havlíčkově Brodě. Již v šesti letech se začala pod vedením své matky, učitelky hry na akordeon, věnovat hře na tento nástroj. Její talent i píle brzo přinesly první výsledky a Markéta začala vyhrávat jednu soutěž za druhou. Největší úspěchy přišly v roce 2008 a 2009, kdy získala první místo v celostátním kole soutěží ZUŠ a zlatou příčku v celostátním kole mezinárodní soutěže Contest Accordion 2008 v kategorii do sedmnácti let. Výrazným úspěchem je také druhé místo ve zlatém pásmu na mezinárodním festivalu akordeonistů Euromusette 2009 na Slovensku. Kromě samotné hry se Markéta věnuje také závodnímu plavání, v němž se též může chlubit úspěchy a pozadu nezůstává ani ve škole.

Michaela Kasalová