Tak vypadá počátek nového roku na havlíčkobrodském úřadu práce.

Kromě hospodářské krize se podle ředitele havlíčkobrodského pracovního úřadu Martina Kouřila nyní projevuje, tak jako každý rok, konec sezónních prací zejména ve stavebnictví. V této době také mnohým zaměstnancům končí pracovní smlouvy na dobu určitou.

Ale jak ředitel přiznává, letošní začátek roku 2010 je ve znamení až nebývale vysokého nárůstu počtu nových uchazečů do evidence nezaměstnaných.
„Za dobu tří pracovních dnů se přihlásilo do evidence asi 450 nových uchazečů. Podle poslední statistiky z konce roku bylo na Havlíčkobrodsku mnohem víc než tři tisíce nezaměstnaných. Toto číslo se během ledna nového roku podstatně zvýší, stejně tak jako míra nezaměstnanosti, která v regionu už přesahuje devět procent,“ konstatuje ředitel Kouřil.

Plíživé propouštění

Počty nezaměstnaných z oboru stavebnictví stoupají v lednu každý rok, letos ale výrazně přibylo nezaměstnaných i z oboru zemědělství. Propouštějí se také zaměstnanci, kteří měli pracovní smlouvy na dobu neurčitou. Hromadné propouštění nebo masový krach firem přitom havlíčkobrodský pracovní úřad nezaznamenal.

Zaměstnavatelé se zbavují lidí spíš pomalu a „plíživě“, nové pracovní síly přijímají velmi málo nebo jen na dobu omezenou. Tak přišla o práci například čtyřicetiletá paní Věra, kterou zaměstnavatel propustil z důvodů nadbytečnosti.

„Nedělám si moc velké iluze, že práci najdu hned. Volných míst je prý málo,“ posteskne si nezaměstnaná středoškolačka. Bohužel má pravdu.

„Situace opravdu není radostná. V současné době má úřad práce k dispozici tak 120 až 130 volných pracovních míst. Jejich spektrum je různé, od míst pro uchazeče se základním vzděláním až po vysokoškoláky. Ale tak málo volných míst, to také v minulosti nebývalo zvykem. Vzpomínám si že zhruba tak před dvěma lety si uchazeči mohli u nás vybírat z osmi set až tisícovky volných pracovních míst,“ potvrzuje smutnou skutečnost ředitel Kouřil, s tím, že podobně jako Havlíčkobrodsko na tom jsou i jiné regiony.

Tristní situace na trhu práce panuje plošně v celé republice.

Konkurzy jenom naoko

V rámci Havlíčkobrodska musí uchazeč o zaměstnání počítat s tím, že se o svou příležitost „utká“ zhruba se čtyřicítkou stejně postižených.

V některých městech regionu je situace ještě horší. V Golčově Jeníkově na jedno volné pracovní místo připadá více než 80 zájemců. „Mám s hledáním pracovního místa špatné zkušenosti. Je to především o známostech. Ty různé konkurzy na nové zaměstnance se dělají jen na oko, místa jsou dávno obsazena, je to k smíchu,“ stýská si paní Věra.

V nabídce volných pracovních míst na Havlíčkobrodsku to aspoň na internetovém portálu ministerstva práce a sociálních věcí nevypadá špatně. Zájem je o administrativní síly, což by potěšilo zrovna paní Věru, ale také o číšníky, servírky, i automechaniky. Ovšem reálná situace na místě samém může být úplně jiná.

Podle ředitele Martina Kouřila ukládá zaměstnavatelům litera zákona, aby volné pracovní místo nahlásili do deseti dnů po jeho uvolnění příslušnému pracovnímu úřadu. Ale už neříká, jak s ním má zaměstnavatel naložit.

„Někteří zaměstnavatelé skutečně volné místo hlásí úřadu jen pro formu, aby splnili zákon. Ve skutečnosti pak toto místo obsadí v konkurzu třeba v rámci úspor někým z vlastních lidí, koho si vyhlédl už předem, ale to není nic protizákonného,“ vysvětluje ředitel.

Ve Světlé má být lépe

Specifická situace nadále trvá ve Světlé nad Sázavou, kde loni o práci přišlo přes tisíc lidí kvůli krachu skláren. Na jedno volné místo tu na podzim čekalo skoro 180 uchazečů, nezaměstnanost přesáhla 14 procent. Ale podle ředitele Kouřila se i tady začíná blýskat pomalu na lepší časy.

„Míra nezaměstnanosti se tu v poslední době snižuje. Nový majitel skláren začal pomalu rozjíždět výrobu, podle mých informací se chystá přijímat další zaměstnance, situace by se měla postupně zlepšovat,“ doufá ředitel Kouřil.