Odebrali při nich celkem dvě stě dvacet pět vzorků pohonných hmot, konkrétně pak bezínu, nafty a také plynu (LPG). „Z tohoto počtu bylo zkontrolováno 107 vzorků motorové nafty, 93 vzorků automobilového benzínu a 25 vzorků LPG,“ sdělil tiskový mluvčí České obchodní inspekce Tomáš Vozáb a dodal, že jedenáct odebraných vzorků neodpovídalo stanoveným kritériím ČSN.

Mezi majiteli a provozovateli čerpacích stanic, jejichž pohonné hmoty neodpovídaly normě, figurovalo i několik subjektů z okresu Havlíčkův Brod. Podle zákona je ale nemůže ČOI zveřejnit.

Nekvalitní motorová nafta se v roce 2009 prodávala na Havlíčkobrodsku ve čtyřech případech. „V jednom z nich inspektoři zjistili hrubou odchylku od jakostních norem a vyslovili podezření na neoprávněnou manipulaci s palivem,“ uvedl Vozáb.

ČOI dále konstatovala, že přímo v Havlíčkově Brodě byl v loňském roce, a to ve čtyřech případech, prodáván i velmi nekvalitní benzín, který opětovně vykazoval hrubou odchylku od jakostních norem.

„Za nevyhovující zjištění byly uloženy čtyři pokuty v celkové výši 3 583 000 korun. Rozhodnutí o pokutě ve všech případech již nabylo právní moci,“ uzavřel Vozáb.