Stromky svážejí z téměř sto padesáti sběrných míst, která jsou nejen v Havlíčkově Brodě, ale také v okolních vesnicích. Smrčky, borovičky i jedličky skončí v areálu technických služeb, kde je následně zpracuje speciální štěpkovací stroj.

„Štěpky, a každoročně jich z vánočních stromečků vznikne asi deset tun, skončí v naší kompostárně,“ řekl Zdeněk Fikar z Technických služeb Havlíčkův Brod a dodal, že kompost následně zužitkuje zahrada technických služeb.

Stroj brzdí provázky

Výkonnost štěpkovacího stroje je opravdu vysoká a podle Fikara se jeho obsluha musí opravdu ohánět, aby mu stačila. „Za šedesát osmdesát minut vyprodukuje osm až devět set kilogramů štěpků. Jediné, co může proces likvidace stromků zkomplikovat, nebo prodloužit, jsou mohutnější oddenky, popřípadě provázky či lepící pásky, jimiž lidé stromky před vyhozením svážou. Musíme proto dávat pozor, aby se do štěpovačky, což je vlastně rotační buben opatřený několika trojúhelníkovými noži, nedostávaly,“ vysvětlil Fikar.

Na otázku, jak dlouho budou zaměstnanci technických služeb letošní nadílku vánočních stromků zpracovávat, odpověděl, že rozhodně celý tento měsíc.
„Ale ani potom nebude štěpkovač zahálet. Využíváme ho celoročně,“ poznamenal Fikar.

Stejně jako v Havlíčkově Brodě likvidují vánoční stromky i v dalších místech okresu. Příkladem za všechny může být například Světlá nad Sázavou, kde už také tamní technické a bytové služby začaly se štěpkováním a následným kompostováním.