Ale jen malé procento takových plánů má šanci na úspěch, zvlášť, když k tomu mají pomoci různé „zázračné“ léky.

Medikamenty a koktejly na hubnutí, žvýkačky, které mají kuřákům pomoci přestat se zlozvykem, po takovém artiklu se ve zvýšené míře pravidelně ptají v lékárnách v novém roce pacienti na Havlíčkobrodsku.

„Já si každý rok říkám, že budu méně pracovat a víc sportovat. Vysedávám u počítače, kila jdou nahoru. Ale takové předsevzetí si dávám každý rok, ale zbytečně,“ prozrazuje na sebe Ivo Havlík z Přibyslavska.

„Zatím si pacienti chodí nejvíc pro léky na podporu trávení, které si pokazili vánočními dobrotami,“ říká lékárnice Jitka Němcová. Ale objevují se už první zájemci, kteří se ptají hlavně na žvýkačky proti kouření. O léky na snižování váhy je zájem ve srovnání s minulými lety menší. Značku přípravku si pacienti vybírají především podle televizní reklamy.

Hlavně po žvýkačkách, které mají pomoci odvyknout kouření, se ptají pacienti i v lékárně v centru města. Například Milana Vondráka z Havlíčkova Brodu k tomu prý vedou ani ne tak důvody zdravotní, jako ekonomické. „Leze to do peněz, snad když přestanu kouřit, víc ušetřím,“ doufá pacient.
„Zvýšený zájem pacientů o různé přípravky na snižování váhy a podobně čekáme spíš po výplatě,“ konstatují lékárnice v havlíčkobrodské Horní ulici. Podle jejich zkušeností se ale zájem hlavně o různé „hubnoucí“ přípravky snižuje. „Možná pacientům došlo, že k radikální změně jim žádné léky bez diet a cvičení jen tak nepomohou,“ usmívají se lékárnice.

Ve dvou se cvičí lépe

Proto ti, kteří chtějí nějak výrazně „zatočit“ s následky vánočního hodování a lékům nevěří, právě v lednu nebývale zvyšují počty návštěvníků různých fitness center. Své o tom ví například Pavel Kučírek z havlíčkobrodského Sport studia. „V lednu opravdu do Sport studia přichází daleko víc zájemců o cvičení než jindy, ale vydrží málokdo,“ konstatuje sportovec. Těm, kteří to s pohybem myslí vážně a chtějí vytrvat, přidává pár dobrých rad. „Nedávat si nereálné cíle. Chodit cvičit s kamarádem, který vás bude podporovat. Člověk, který cvičí sám, začne časem polevovat,“ říká majitel Sport studia.