Ve městech provozovatelé obchodů vzali lopaty do rukou a pustili se do úklidu ledu a sněhu.

Hned dva kamiony zbrzdily cestu ranního linkového autobusu z Přibyslavi do Havlíčkova Brodu. Jeden uvízl v kopci nad obcí Dobrá směrem na Keřkov, druhý zatarasil cestu v obci Simtany směrem od Pohledu. „Je možné, že neprojedeme vůbec,“ upozornil cestující řidič, nakonec se to ale podařilo, byť s co největší opatrností a krokem.

Problémy dostat se ráno do práce měla i řidička z Chotěboře, která dojíždí do Havlíčkova Brodu. „Nejdřív mi ráno projíždějící pluh totálně zasypal auto, vyhrabat ho mi trvalo minimálně dvacet minut,“ rozčiluje se.

„Pak zdolat silnici do Brodu bylo hotové umění. Na vozovce byla vrstva sněhu, vůbec nebylo vidět krajnici. Vjezd do Brodu byl to samé. Na Masarykově ulici jsem netušila, ve kterém pruhu vlastně jedu,“ dodává.

Zajet na parkoviště? Nemožné!

S vrcholící kalamitou se potýkají i města, která mají podle nového zákona na starost úklid chodníků.

O tom, že ne úplně se to daří, se přesvědčili na vlastní kůži redaktoři Havlíčkobrodského deníku. Ti se v pondělí ráno marně snažili zaparkovat služební vůz na rezervované místo před redakcí v Havlíčkově Brodě. Odhadem třiceticentimetrová vrstva sněhu neumožňovala s autem téměř žádný manévr.

Není přitom tajemstvím, že město považuje toto parkovací místo za nejlukrativnější, spadá totiž do tzv. zóny I, a chce za něj ročně 21 tisíc korun! Sídlištěm V Rámech se nedalo vůbec projet, ačkoli právě zde sídlí Městský úřad.

Sněhová břečka nebo nebezpečná ledová krusta. Tak vypadaly ještě kolem půl desáté dopoledne chodníky v centru Brodu, které mají uklízet havlíčkobrodské Technické služby. „Cesta přes náměstí je příšerná, člověk by si tam zlomil nohy,“ postěžovala si například paní Marie.

„No, já si takhle uklizený chodník určitě nepředstavuji,“ přidal se student Pavel Vydrář.

„My si část chodníku uklidili sami, s úklidem od města spokojeni nejsme,“ přidali se zaměstnanci místní pizzerie. Právě před tímto obchodem byl souvislý kus ledu, stejně jako před obchodem s oděvy Dryml a místní drogerií, další ledovatku museli překonávat chodci před květinářstvím.

„Ten led je zmrzlá voda vytékající z okapů, který nemá svody do kanalizace. Když jsme chodník uklízeli my, tak jsme led odsekali. Zaměstnanci technických služeb jen chodník přejedou pluhem a led nechají být,“ vysvětlili prodavači v pizzerii, doufajíc, že až bude dokončena revitalizace náměstí a opraví dešťové svody, bude i úklid „výkladní skříně města“ vypadat jinak.

Technické služby prý uklízejí dobře

Zajištění zimního úklidu města má u havlíčkobrodských technických služeb na starosti Václav Kotěra. Podle jeho slov si pod pojmem zimní údržba komunikací představují provozovatelé obchodů něco úplně jiného než havlíčkobrodské technické služby.

„Myslím, že úklid města zvládají technické služby dobře, chodníky jsou dostatečně propluženy. Město je rozděleno do čtyř pořadí. Z toho v pořadí číslo jedna je náměstí a přilehlé komunikace, v pořadí čtvrtém jsou části města, které se neudržují. Operační plán zimní údržby města Havlíčkův Brod říká, že chodníky mají být schůdné, což neznamená sněhu prosté,“ vysvětlil Václav Kotěra.

Led? To není naše věc

To, že chodci na některých úsecích náměstí klopýtají přes souvislé kusy ledu, není podle Kotěry vina technických služeb. „Je to záležitost majitelů jednotlivých obchodů, kteří mají povinnost úklid ledovatky způsobené zmrznutím vody vytékající z okapových rour zajistit. Jestliže ji tam nechávají, působí škody na městském majetku. Pokud na ledovatce někdo upadne a způsobí si úraz, nese odpovědnost majitel obchodu. Led by měl majitel odsekat nebo aspoň posypat a jsou tací, kteří to dělají pravidelně,“ zdůraznil Kotěra.

I na argument, že voda z okapových rour na náměstí teče na chodník, protože zde nejsou řádně řešeny svody této vody do kanalizace, měl Václav Kotěra jednoznačnou odpověď: „Je to záležitost majitele obchodu, aby si svody vody řádně zajistil tak, aby nepoškozoval majetek města. Jakým způsobem to učiní, je jeho věc.“

reportéři Deníku