Snad nejkritičtější situace byla v sobotu. Silničáři vyslali do terénu veškerou techniku a krajský dispečer v rádiu vyzval řidiče, aby jízdy na Vysočině omezili na minimum.

Například hlavní silnice z Přibyslavi do Havlíčkova Brodu byla sjízdná už od brzkého rána, ale s velkou opatrností.

Přestože ji pravidelně projížděl traktor s pluhem, další návaly sněhu ji hned pokrývaly bílou peřinou znova, jako by tam pluh skoro vůbec nejel. „Na slovo musím dneska zapomeňte, příroda ukázala, co umí, já si preventivně vzal lopatu a pořádné boty,“ přivítal řidič linkového autobusu cestující do Havlíčkova Brodu (jmenován si být nepřál), když se ho ptali, zda se do města dostanou, protože musí do práce.

Zpožďovaly se vlaky

Jenže riskovali i cestující, kteří se báli jet autobusem, a proto se rozhodli pro vlak. Sněhová kalamita zaskočila i železničáře.

Například osobní vlak do Kolína a Čáslavi, který měl z Havlíčkova Brodu odjíždět ve 13.14 hodin, nabral nejdřív neuvěřitelných 70 minut zpoždění, které asi po čtvrt hodině kleslo „jen“ na optimistických 50 minut.

„Jedu do Čáslavi navštívit vnoučata, čekám tady skoro hodinu, a nevím, jestli se radši nemám vrátit domů,“ uvažoval důchodce Josef Švec. Stejně tak čekali cestující na odpolední rychlík od Prahy do Brna, který se zpozdil o dvacet minut. Ostatní spoje ale jely kupodivu včas, nebo jen s mírným zpožděním, které nijak nevybočovalo z obvyklého průměru. „Ten osobní vlak na Kolín se zdržel. Všechno zavinila sněhová kalamita,“ omlouvali se cestujícím drážní zaměstnanci.

Neustále padající sníh na Vysočině v pátek a v sobotu nadělal řidičům nemálo starostí. Zvlášť těm, kteří nejsou místními drsnými podmínkami odchovaní, ale průjezdu Vysočinou se vyhnout nemohli.

„Situaci jsem sledoval celé odpoledne ve zprávách, všude je to špatné, ale na Vysočině snad nejhorší. Je to děs, sotva jsem se prohrabal,“ konstatoval pan Jiří z Prahy.

Někteří „domácí“ řidiči proto raději svoje auta na víkend úplně odstavili. „Auto máme před domem, je na něm tak metr sněhu. Přestali jsme jezdit už při prvním sněžení a teď už nepojedeme nikam. Nechci se někde cestou zabít,“ prohlásila Jana Šplíchalová z Havlíčkova Brodu.

Že si řidiči, alespoň na Havlíčkobrodsku, zřejmě vzali varovná slova krajského dispečera silničářů k srdci a zůstali raději doma, o tom svědčila i skutečnost, že přes vytrvalé sněžení a kritický stav silnic hasiči z krajského dispečinku nezaznamenali na Havlíčkobrodsku ani jedinou dopravní nehodu, při které by museli zasahovat. Za pátek a sobotu nedošlo k žádným vážným haváriím ani ztrátám na životech.

Se sněhem totiž měli co dělat i velmi zkušení řidiči zajišťující pravidelné zásobování prodejen hlavně na venkově. Ne vždy se jim podařilo ve zvlášť odlehlých místech nad přírodními podmínkami zvítězit.

„Nám nepřijelo zásobování, a ani už nepřijede, nemáme pečivo ani chleba, noviny nám také nepřivezli,“ informovali Deník v prodejně se smíšeným zbožím v Chřenovicích na Ledečsku.

Úspěšnější ale byli pekárenští řidiči na cestě do Kožlí u Ledče. Tam přijeli se zbožím včas.„Nám nechybí nic, zboží přijelo v pořádku, až jsme se divily,“ oznámily prodavačky v Lučici na Havlíčkobrodsku.

Silničáři dělali, co mohli

Podle Václava Dipolda ze Správy a údržby silnic Havlíčkův Brod dělali silničáři, co mohli. „V terénu je 28 sypačů, máme nasmlouvaných 30 traktorů s radlicí, chlapi si neodpočinou, jezdí celou noc, celý den,“ bránil silničář svoje muže v terénu. Podle dispečinku byly v sobotu dopoledne silnice sjízdné, ale se zvýšenou opatrností. Prubířským kamenem se stala sněhová nadílka i pro obce a města, kterým zákon od Nového roku uložil, že si mají úklid místních komunikací provádět samy a nežádat to od občanů. „Hlavní průtah Čechovkou je pod sněhem, o pobočných ulicích nemluvě, nedá se tam projít, natož jet autem,“ postěžoval si Jiří Kocman z Havlíčkova Brodu. A tak občanům mnohde nezbylo, než to vzít do ruky sami a doslova si zamést před svým prahem.

"Včera jsem uklízela pětkrát, dneska už dvakrát, pokaždé to je víc než hodinu, necítím ruce,“ posteskla si v sobotu paní Marie z Havlíčkova Brodu.Například ve Světlé nad Sázavou se do zdolávání sněžné kalamity zapojila i městská policie.

V Chotěboři se do úklidu sněhu pustila společnost Teles. „V terénu je 12 lidí, kteří pracují ručně, k tomu šest strojů. Zatím napadlo 12 centimetrů, jestli napadne ještě tak patnáct čísel, nevím, kam ten sníh budeme dávat,“ konstatoval jednatel společnosti Miroslav Uchytil.