A protože mnozí rodiče už teď přemýšlí nad tím, kam své ratolesti na období jejich dvouměsíčních prázdnin umístí, rukují domovy dětí a mládeže a další organizace s nabídkami letních táborů.

„Tábory se nám vždy vydaří. Jezdíme do lokality Ruchačky u Purkarce nedaleko Českých Budějovic a snažíme se, aby celý pobyt byl zaměřen turisticky a zábavně. Už teď vím, že asi 90% těch, co byli loni, pojedou i letos,“ odhaduje Jan Coufal z Pionýrské skupiny Jiřího Wolkera ze Světlé nad Sázavou.

Uzávěrku však Coufal nestanovuje. „Dá se říci, že si víceméně vše zajišťuji sám. Nemám proto problém s tím, když někdo přijde pár dní před táborem, že by chtěl jet. Tábor je stanový, nejsme tedy omezeni ani kapacitně,“ usmívá se Coufal.

Pestrou nabídku letních pobytů pro děti i rodiče mají také v Domově dětí a mládeže U Aleje v Havlíčkově Brodě. „Letos nabízíme devět táborů, z toho dva zahraniční, jeden vodácký a dva příměstské. Největší zájem je přitom právě o ty dva posledně jmenované typy pobytů, protože jsme s cenou pod celostátní úrovní,“ informuje ředitel DDM Miloš Kejklíček.

Navíc podle jeho slov nejezdí na tábory pouze děti a dospělí z Brodu a okolí, ale z celé České republiky.

Na vodu do Polska

Změna v letošním roce nastane u vodáckého tábora. Poprvé totiž jeho účastníci nebudou sjíždět českou řeku. „Protože už máme sjety všechny české vodní toky, a některé dokonce i dvakrát, rozhodli jsme se letos vyrazit k našim sousedům do Polska. Uvidíme, jaký bude zájem,“ dodává Kejklíček.

Do konce ledna zveřejní svou nabídku letních táborů také Středisko volného času v Ledči nad Sázavou. „Právě dáváme dohromady jednotlivé plány. Jeden tábor se uskuteční v Plané nad Lužnicí v termínu od 25.července do 1.srpna. Jeho téma ale zatím řešíme,“ vysvětluje ředitel střediska Miroslav Hánečka.

I tady jsou samozřejmostí tzv. příměstské tábory. „Bude záležet na počtu zájemců, takže termíny budeme ještě řešit. Jeden se ale určitě uskuteční na začátku července,“ informuje ředitel.

Také v Ledči pořádají tábor v zahraničí. Lokalitou je Chorvatsko a podle Hánečky je právě tento snad nejrychleji obsazený. „Jezdí většinou ti, co už tam byli. Máme tam svoji lokalitu, kde jsou jenom Češi, vaří tam naše kuchařka a máme tam svůj personál. Jinak je samozřejmě velký zájem i o tábor klasický a příměstské. Tam ale vždy záleží na termínu i ceně,“ zakončuje Hánečka.

Účastníci ze zahraničí

Plné ruce práce s plánováním táborů mají i v Junioru – Domově dětí a mládeže v Chotěboři. „Od 1. do 10. července proběhne již tradiční letní tábor Hluboká u Skutče, kde na děti čeká celotáborová hra a letos s největší pravděpodobností budou účastníky i děti ze zahraničí,“ poodkrývá plány ředitelka zařízení Jaroslava Čermáková.

Uskuteční se také letní tábor Radost u Nové Vsi u Světlé nad Sázavou, kde si na své přijdou i děti s vyhraněnými zájmy. „Na programu je i aerobik, roztleskávání a další sportovní aktivity,“ dokresluje Čermáková.

Zájem je podle ní o oba tábory značný. „Třeba loni jsme Radost měli úplně plnou. Spolupracujeme také s Dětským domovem v Nové Vsi u Chotěboře a místní správou sociálního zabezpečení, která přispívá na tábory sociálně slabým rodinám. Pokud je jeden tábor již obsazený, nabízíme zájemcům ten druhý,“ uzavírá ředitelka.