Vědí totiž, že investici v této výši uskutečňuje například společnost ČEZ Distribuce a tuto sumu právě v tento čas přetváří do nové trasy vedení vysokého napětí mezi Mírovkou a Krasíkovem.

„Stavba, která byla zahájena v září roku 2007, bude dokončena už letos v červnu. Ocení ji především ti, kteří potřebují v severních lokalitách havlíčkobrodského okresu navýšit výkon, nebo chtějí zřídit nové odběrné místo. Dodávky elektrické energie budou mnohem spolehlivější. Výrazně poklesne i počet poruch. V současné době jsou hotovy všechny přeložky sítí vysokého a nízkého napětí, které výstavba nového vedení vyvolala. Jsou vztyčeny všechny nové stožáry a téměř natažené nové vodiče,“ konstatovala mluvčí společnosti ČEZ Šárka Beránková.

Novou trasu vysokého napětí 110 kV mezi transformovnami v Mírovce na Havlíčkobrodsku a Krasíkově na Chrudimsku tvoří 167 příhradových stožárů vysokých až osmatřicet metrů, třicet stožárů vedení 35 kV a čtyřicet betonových stožárů.

Chybět nebudou ani optická vlákna

Energetici už na ně natáhli téměř 365 kilometrů vodičů vysokého napětí, a pokud by si někdo dal práci a přepočítal plochu všech postavených stožárů na klasická fotbalová hřiště, zjistil by, že by těch hřišť potřeboval nejméně šest.

„Díky speciální technice, která montážním četám umožňovala vykonávat potřebné práce přímo na vedení vysokého napětí, samozřejmě za dodržování přísných bezpečnostních opatření, nebylo nutné v průběhu výstavby stávající odběratele obtěžovat přerušováním dodávek elektrické energie,“ řekla Beránková a podotkla, že součástí nového vedení bude i zemnící lano s optickými vlákny určenými pro přenos dat, telefonických hovorů a telemetrie.

Výstavbu trasy nového vedení mezi Mírovkou a Krasíkovem zaznamenaly i tamní samosprávy. „Myslím si, že primárním cílem celé této investice je přenos elektrické energie vyrobené v Dukovanech a Temelíně do oblastí východních Čech,“ poznamenal starosta Ždírce nad Doubravou Jan Martinec.

Připustil, že v minulosti docházelo, zejména pak v lesních úsecích původního vedení a při bouřkách, k častým poruchám a přerušování dodávek elektrické energie. „To se s novou technologií samozřejmě změní a odběratelé to rozhodně ocení,“ dodal Martinec.

Při výstavbě nové trasy vysokého napětí se energetici potýkali i s nečekanými překážkami. „Při hloubení jam pro základy stožárů byla na poli u Ždírce nad Doubravou nalezena například funkční letecká munice z druhé světové války, kterou zneškodnil policejní pyrotechnik. V dalším případě jsme si zase museli vyžádat asistenci policie. A to proto, že majitel odmítl vpustit stavební čety na své pozemky pod trasou vysokého napětí, které koupil s tím, že na nich postaví seník. Nebyl totiž o výstavbě vedení původním majitelem vůbec informován,“ ilustrovala některé problémy Beránková.

Připomněla ještě, že policie musela také šetřit krádež ocelových součástí nových stožárů, které byly uloženy nedaleko Ždírce nad Doubravou.