„Boty pro psy nejsou žádný módní výstřelek. Naopak mají svůj účel a smysl,“ vysvětluje zkušená chovatelka Petra Procházková.

Například pes, který je zvyklý žít v bytě, kde je v zimě 23 stupňů Celsia, vyhnaný do dvacetistupňového mrazu, trpí. Tlapky ho zebou stejně, jako kdyby někdo vyhnal na mráz člověka v pantoflích.

Podle Procházkové existují dokonce speciální boty pro tažné psy v extrémních polárních podmínkách, kterým jejich majitelé ještě navíc nasazují zvláštní klapky na ochranu uší.

Například v chovatelských potřebách U Erušky v Havlíčkově Brodě nabízejí psí boty v různých variacích. „Je potřeba vybrat správnou velikost. Pejskovi změříte tlapku. Stejně, jako se vybírá bota lidská, aby dobře seděla a netlačila,“ říká zdejší prodavačka. Podle Procházkové by ale pes neměl chodit v botách celý den. „Majitel by je měl psovi obouvat jen na procházku venku a na omezenou dobu. Pak doma psovi tlapky ošetřit nějakým balzámem,“ říká chovatelka.

Potkat v havlíčkobrodských ulicích psa obutého do slušivých červených botiček s reflexním pruhem, jaké jsme viděli v obchodě s chovatelskými potřebami, se nám nepoštěstilo. Ale psů ustrojených do slušivých různobarevných oblečků jsme viděli hned několik. Podle chovatelky Procházkové je potřeba rozlišovat, co je účelné a chrání psovi zdraví a co už hraničí s hloupým rozmarem páníčka.

„Existují speciální oblečky jako svetříky a overaly určené pro citlivé hladkosrsté psy, které mají za účel chránit zvířeti záda a ledviny. Nebo naopak kombinézy pro chlupaté domácí miláčky zvyklé žít především v bytě, které je třeba po každé vycházce osprchovat. V takovém případě je lepší a zdravější navléknout zvířeti na cestu ven nepromokavou kombinézu, než ho koupat několikrát za den,“ radí chovatelka.

Například chovatelské potřeby Eruška mají dokonce vlastní švadlenu, která šije oblečky výhradně pro čtyřnohé miláčky. Jak psa správně změřit, poradí prodavačka.

Country obleček ne

Ne každé zvíře ale na sobě takový obleček snese, byť by byl ušitý přímo na míru. Tady chovatelka doporučuje zvykat psa na obleček nebo boty už od štěněcího věku.

„Pes by měl mít na sobě obleček jen na chvilku. Na zkoušku třeba doma v bytě. Když je nervózní, je potřeba odvést jeho pozornost hračkou nebo pamlskem. Pak si zvykne. Nutit do oblečku dospělého psa většinou nemá smysl,“ doporučuje chovatelka.

Oblékat psovi kostýmek ve stylu country i s kloboučkem, jak ukazují některé speciální katalogy pro chovatele, však chovatelka považuje za nerozum.
Pes, který se nechá bez odmlouvání obout a obléci, si určitě zaslouží odměnu.