Těch je ale na celé Vysočině jako šafránu. V Jihlavě a v Chotěboři. A nutno podotknout, že v těch chotěbořských se dveře netrhnou. Alespoň podle ředitelky zařízení Markéty Pfefferové.

Jaký je o vaše služby zájem?
Musím říci, že obrovský. Kromě stáléslužby, kdy děti chodí celoměsíčně, máme v nabídce i službu hlídací, která je značně využívána. Začínali jsme na zhruba tisíci hodinách ročně, teď už je to patnáct set.

Kolik dětí k vám takto chodí?
V současné době jich je asi čtyřicet. Děti do tří let přitom mohou chodit pětkrát měsíčně, a poté třeba na čtyři hodiny každý den, záleží na maminkách.

Službu využívají zřejmě hlavně maminky na brigádách nebo ty, které se potřebují rychle vrátit do práce. Musí předem ohlašovat, že dítě přijde?
Nemusí. Děti mohou přivézt kdykoli, bez ohlášení. Chtěli jsme, aby tuto možnost maminky mohly kdykoli využít, je to služba pro ně. Kapacita je patnáct dětí, deset jich tu máme nastálo, takže se nám stává, že jich tu někdy máme třináct, někdy pět.

Jesle navštěvují děti různého věku, kolik je nejmladšímu?
To je ještě batole, je mu sedm měsíců. Chodí k nám ale i děti starší tří let, které mají těsně před nástupem do školky.

Jsou podle vás jesle výhoda?
Ano. Víte, my tady máme spíše takové domácké prostředí. Součástí je samozřejmě zdravotnický personál, ale výhodu vidím i v tom, že starší děti přijdou do styku s menšími a naučí se tak k nim lépe chovat.

Jste jediné zařízení svého druhu na celém Havlíčkobrodsku, nechtějí sem dávat děti i maminky z jiných lokalit než je Chotěboř a okolí?
Stává se, že volají rodiče z Havlíčkova Brodu a chtějí, aby dítě chodilo celoměsíčně. O to ale musí požádat radu města, protože nebydlí v Chotěboři. Snažíme se jim vyjít vstříc, ale spíš přichází v úvahu jen hlídání, ne permanentní chození.

Když volají i rodiče z Brodu, nezavítali za vámi i tamní zastupitelé?
Loni tady byli, ale podle jejich informací vázne vše na prostorách. Moc se jim tady ale líbilo. Dokonce k nám volají i rodiče a ptají se mě, co musí udělat proto, aby v Brodě jesle znovu byly. Ale nároky jsou opravdu obrovské.

Setkáváte se při provozu s nějakými problémy?
V současné době musím říci, že ne. Ale když jsem před třemi lety do jeslí nastoupila, nevěděli jsme, jak to s existencí celého zařízení nakonec dopadne.

V čem byl problém?
Hlavně byl problém ve financích. Stát totiž na zařízení tohoto typu peněžitě nepřispívá, takže vše jde pouze a jedině z městského rozpočtu, což je pro město Chotěboř samozřejmě velká finanční zátěž a jsme mu proto vděčni, že nás zachovalo. Navíc nám pomáhá i s dalšími věcmi. Třeba letos jsme dostali od města prostředky na vymalování a výměnu oken.