Město je připravené pronajmout investorovi potřebné pozemky. Kromě toho tam běží živá diskuse. Část veřejnosti se vyslovila proti výstavbě fotovoltaického systému.

„Věřím, že při jednání se společností ČEZ Distribuce dojde nakonec k dohodě, a že nakonec budeme s naší solární elektrárnou k distribuční síti připojeni,“ prohlásil Albín Sibera, soukromý podnikatel, který se záměrem vybudovat v Přibyslavi fotovoltaickou elektrárnu, přišel.

Ledeč i Světlá jsou v klidu

Rozhodnutí energetiků naopak neohrozí výstavbu plánovaných solárních elektráren, které mají vyrůst ve dvou městech na Havlíčkobrodsku.

„Už máme uzavřenou smlouvu o smlouvě budoucí, nás by se toto aktuální rozhodnutí dotknout nemělo,“ uvedl starosta Ledče nad Sázavou Stanislav Vrba. Podobná situace panuje také ve Světlé nad Sázavou, kde má také vzniknout fotovoltaická elektrárna. „Náš záměr by toto rozhodnutí nemělo ohrozit. Vše potřebné už máme dopředu zajištěné,“ řekla starostka Světlé Lenka Arnotová.

Jako první na okrese se do výstavby fotovoltaické elektrárny významnějšího výkonu pustila havlíčkobrodská společnost B:POWER.

Průmyslové zóny

V rychlém sledu ji následoval soukromý investor v Ronově nad Sázavou. V Ledči a Světlé nad Sázavou by sluneční elektrárny měly stát na tamních průmyslových zónách. Městská zastupitelstva obou samospráv už jejich výstavbu odsouhlasila.

Zuzana Klementová, Jaromír Kulhánek