V současné době je však trend takový, že většinou volí děti raději střední školy. I přes to, že řemeslníků je stále méně. „Záleží na oboru. Například kameníků máme zatím zhruba stejně. Zatím nedokáži říci, zda i v příštím roce bude stávající situace pokračovat nebo se nějak výrazněji změní. V prvním ročníku jich je ale osm, což považujeme za úspěch. Stávalo se nám totiž, že třeba nastoupili tři nebo čtyři,“ konstatuje ředitel Akademie- Vyšší odborné školy, Gymnázia a Střední odborné školy umělecko-průmyslové ve Světlé nad Sázavou Jindřich Vodička.

„Je to pochopitelné. Sklářský obor zažil velký útlum, takže i zájemců o studium je o dost méně než v předchozích letech,“ podotýká Vodička. Zároveň ale dodává, že situace se může rok od roku změnit.

Střední odborné učiliště v Chotěboři si na nezájem také nemůže stěžovat. I tady jsou ale některé obory žádanější než jiné.

O strojařinu zájem je

„Obecně je asi nejžádanější strojařina. Ačkoli teď zažila útlum, za čtyři roky, než žáci ukončí školu, může být všechno úplně jinak. V minulosti trochu klesl zájem o obor truhlářství a nábytkářství. U mechaniků a elektrikářů je situace stejná,“ upozorňuje ředitel SOU Chotěboř František Hruška.

Zatím jde ale podle něj o předběžný odhad. „Vzhledem k tomu, že si žáci mohou dát tři přihlášky na různé školy, nejsme schopni teď říci, jaký zájem o které obory bude. Loni byl spíše nadprůměrný, ale jak to bude letos je zatím ve hvězdách,“ zakončuje Hruška.