Jejich výrobky tam může obdivovat a kupovat více než pětačtyřicet tisíc registrovaných uživatelů. Cestu na toto virtuální tržiště už našlo přes padesát prodejců z Havlíčkobrodska.

„Fler mi doporučila kamarádka, protože věděla, že maluji a šiji. Je to skvělá příležitost pro lidi, kteří jsou tvořiví a rádi něco vyrábějí. Poznala jsem zde spoustu skvělých lidí, některé i osobně na srazu v Jihlavě,“ uvedla Hana Řeháková z Havlíčkova Brodu, která na Fleru už skoro rok nabízí šaty pro panenky.

Nějaký čas trvalo, než se jí podařilo prosadit, nyní nestíhá vyrábět. Má i radu pro ty, kteří by chtěli na Fleru také uspět. „Určitě bych doporučila v začátcích přihlášení do klubů. Člověk se tam dozví spoustu věcí, může si nechat poradit, co zlepšit, a zároveň o sobě dá víc vědět,“ vysvětlovala.

„Fler.cz hodnotím velmi pozitivně. Super je, že se neustále rozvíjí a zdokonaluje. Prodej zboží je individuální. Někdy mám pocit, že se zde prodává převážně materiál na tvoření. V každém případě jsou stránky velmi inspirativní,“ uvedla Barbora Balounová z Havlíčkova Brodu.

Fotografie dobře prodává

Na Fleru nabízí šperky a doplňky vlastní výroby. Začínajícím prodejcům doporučuje, aby nabízený výrobek dobře vyfotili, protože fotografie ho prodává.
Fler.cz zaujal i tvořivé výrobce z Chotěboře. „Fler hodnotím kladně. Stále se na něm něco vylepšuje. Ráda se kochám výrobky šikovných lidí, které bych jinak neviděla. Jsem trochu zklamaná. Myslela jsem, že toho prodám víc. Ale konkurence je velká a na úrovni, takže je to můj problém. Musíme se stále zlepšovat a tvořit to, o co je zájem,“ popisoval prodejce z Chotěboře, který na Fleru vystupuje pod přezdívkou Červená Karkulka a přeje si zůstat anonymní.

Na Fleru působí od prosince a nabízí nejrůznější módní doplňky, oblečení pro panenky, kabelky, ale i výrobky zdobené ubrouskovou technikou. „Fler je prvním a největším virtuálním tržištěm pro Česko i Slovensko, kde můžete nakupovat a prodávat výrobky tvořené rukodělnými technikami. Nabídka je doplněna o prodej spotřebního materiálu pro kreativní tvorbu, nářadí a pomůcky, literatura) a také nabídku tvořivých kurzů,“ stojí na stránkách uvedeného webu.

Server slouží nejen ke zprostředkování prodeje, jeho cílem je také podpora vzájemných kontaktů mezi umělci a tvůrci, která je realizována prostřednictvím klubů, blogů a diskusí.

Registrace na serveru je zdarma, stejně jako vystavení zboží. Prodávající ale musí provozovateli serveru zaplatit provizi za zprostředkování prodeje, která je aktuálně jedenáct procent z prodejní ceny zboží. Musí si také ohlídat své daňové povinnosti, které vyplývají z prodeje.

Zuzana Klementová