Z toho dva jsou přímo z Havlíčkobrodska. Odměnou jim bylo symbolické Křesadlo. Získali ho za to, že pomáhali druhým ve svém volném čase bez nároku na finanční odměnu.

„Cenu získala Marie Voralová. Dochází za pacienty oddělení dlouhodobě nemocných v havlíčkobrodské nemocnici. Navštěvuje je od května 2009,“ říká koordinátorka dobrovolnického centra Marta Dopitová. Marie Voralová tak zpříjemňuje čas dlouhodobě nemocným lidem, za kterými jejich blízcí nedocházejí nebo už žádnou rodinu nemají.

Druhý oceněný Pavel Zabystrzan dochází do domova pro seniory v havlíčkobrodské ulici u Panských. „Začal pomáhat už před čtyřmi lety a za obyvateli domova dochází jednou až dvakrát týdně,“ říká Dopitová.

S klienty domova pro seniory tráví jejich volný čas, povídá si s nimi a chodí na procházky. Pavel Zabystrzan pomáhá i v jiných zařízeních sociálních služeb s organizací jednorázových akcí.

Třetí oceněnou je Jana Kulhánková, která pracuje od února 2007 v Diakonii Českobratrské církve evangelické - středisko Myslibořice. Chodí každý všední den dopoledne a někdy i ve svátek. Svůj zájem soustřeďuje na klienty trpící Alzheimerovou chorobou. Celkem už v Diakonii odpracovala úctyhodných 4 a půl tisíce hodin.

Pomoc nemocným a postiženým

„Naše poděkování patří nejen těmto třem oceněným dobrovolníkům, ale i ostatním nominovaným a vůbec všem dobrovolníkům, kteří spolupracují s Dobrovolnickým centrem Fokus Vysočina,“ zdůrazňuje Dopitová.

Slavnostní akce Křesadlo se zúčastnili zástupci jednotlivých měst z havlíčkobrodského regionu a zástupci kraje Vysočina. Akce udělení ceny Křesadlo se děje pod záštitou dobrovolnické organizace Hestia. Tato akce byla podpořena Nadačním fondem GSK – nadační fond pobočky velké farmaceutické firmy.
Fokus Vysočina ve svém centru sdružuje zhruba tři desítky dobrovolníků, kteří se věnují seniorům dlouhodobě nemocným, nebo duševně handicapovaným.

Většina dobrovolníků jsou ženy, mužů je mezi nimi skutečně málo.

Podle koordinátorky dobrovolnického centra Marty Dopitové je to škoda, protože hlavně senioři z domovů důchodců by v rámci náplně volného času přivítali návštěvy mužského kamaráda, který by s nimi občas zašel na pivo nebo si zahrál karty, což jim ženy splnit nemohou.