První studenti přitom měli na akademickou půdu zavítat již v září roku 2011. „Důvody, z nichž jsme se rozhodli celou akci zastavit, byly především finanční. Původně zněla dohoda mezi krajem Vysočina, městem Havlíčkův Brod a námi, že se o celkové náklady podělíme třetinově,“ vysvětluje děkan Fakulty stavební VUT v Brně Rostislav Drochytka.

Příliš vysoké náklady

„Kraj ale poté uvedl, že by mohl uvolnit pouze deset milionů. Což by při nákladech, jež činily 51 milionů znamenalo, že Fakulta stavební VUT by se musela místo sedmnácti milionů podílet čtyřiadvaceti. A to se pro nás stalo neúnosné. Máme v plánu totiž i investice v rámci našeho areálu v Brně,“ dodává děkan.

Zároveň ale jedním dechem upozorňuje, že všem jednáním ještě není konec. „Velmi rádi bychom našli jiné řešení, ale tolik financí dát nemůžeme,“ informuje Drochytka.

Z celého závěru neskrývala zklamání starostka Brodu Jana Fischerová. Tento týden jsem se dozvěděla o tom, že Fakulta stavební VUT odstupuje od záměru vybudovat v Havlíčkově Brodě svoji pobočku. Důvodem jsou především velmi vysoké náklady a také současná ekonomická situace,“ objasňuje starostka. „Samozřejmě nás to velmi mrzí. Mladí lidé by totiž touto cestou měli možnost studovat takřka v místě svého bydliště a navíc byl v plánu i výzkum na projekty, které nikde jinde v ČR zatím rozjety nejsou. Je to škoda,“ míní Fischerová.

Protože s touto variantou se příliš nepočítalo, není zatím jasné, co se stane s budovou, v níž ještě sídlí pobočka České zemědělské Akademie v Humpolci. Právě zde totiž mělo být zřejmě vybudováno zázemí celé pobočky stavební fakulty. „Zatím nevíme, co s areálem zemědělské školy bude. To je v rukou kraje, coby zřizovatele,“ doplňuje starostka.

Ani ředitel celé České zemědělské Akademie v Humpolci Otakar Březina zatím neví, co se s areálem v Brodě stane. Nepředpokládá ale, že by ukončení projektu pobočky stavební fakulty v Havlíčkově Brodě zvrátilo stěhování havlíčkobrodské zemědělské školy do Humpolce.

Stěhovat se budou

„Toto rozhodnutí leží v rukou kraje Vysočina. Podle mého názoru se ale na stávající situaci nic nezmění. Nakoupili jsme už další kotce, připravujeme stěhování některých věcí. Nemůžu ale mluvit za kraj,“ vyjádřil své stanovisko Březina.

„Myslím si, že stěhovat se budeme stejně,“ míní studentka havlíčkobrodské pobočky České zemědělské akademie a zároveň jedna z iniciátorek protestu proti tomuto stěhování, Lucie Mezerová. „Je to ale obrovská škoda. Kdo ví, co s areálem teď bude. Nakonec z něj vznikne třeba skladiště. To je hrozné,“ říká hořce studentka.

Jestli se skutečně stěhování školy nezastaví, případně co s areálem bude, záleží na stanovisku kraje Vysočina. Ten se ale zatím nerozhodl.