„Díky těmto projektům vzniklo i 109 pracovních míst v rámci veřejně prospěšných prací u měst a obcí,“ uvedl ředitel havlíčkobrodského úřadu práce Martin Kouřil a dodal, že rekvalifikacemi prošlo téměř pět set uchazečů o práci.

Do regionálních individuálních projektů, které se uskutečňují v kraji Vysočina, vstoupilo 109 účastníků, z toho 48 absolvovalo rekvalifikační kurzy.

Do projektu Vzdělávejte se, který uskutečnil havlíčkobrodský úřad práce, bylo loni podáno 172 žádostí od 42 zaměstnavatelů, schváleno jich bylo 131. Různými dalšími typy školení prošlo 1 328 zaměstnanců. „Národní i regionální individuální projekty pokračují i letos,“ konstatoval ředitel úřadu práce.

Tisíce uchazečů, stovka volných míst

Podle informací z havlíčkobrodského úřadu práce dosahovala míra nezaměstnanosti v okrese Havlíčkův Brod 10,56 procenta. Bez práce bylo 5 386 uchazečů, kterým mohl pracovní úřad nabídnout jen 131 volných pracovních míst, a konkurence je obrovská.

„Dokonce i na místo prodavačky chtějí vzdělání, praxi a práci s počítačem,“ posteskla si jedna z uchazeček, paní Dana, která se ucházela o práci v jedné z havlíčkobrodských prodejen potravin. Bez práce je již skoro rok.

Právě pro takové uchazeče připravuje havlíčkobrodský pracovní úřad regionální projekty, jako například Nový směr, určený dlouhodobě nezaměstnaným a projekt Řemeslo jako šance, který je určen zaměstnancům bez kvalifikace, navíc s nízkým vzděláním. „V současné době přibyl projekt Restart a Kariéra s dítětem,“ doplnil ředitel Kouřil.

Restart je určen zaměstnancům ve výpovědní lhůtě, z projektu budou hrazeny vzdělávací aktivity.

Kariéra s dítětem je určen , jak název napovídá, pro uchazeče na mateřské dovolené a osoby pečující o dítě do patnácti let věku. Všechny projekty jsou financovány z 85 procent z Evropského sociálního fondu a patnácti procenty z rozpočtu ČR.

Evropský sociální fond vyčlenil na tyto aktivity více než tři miliardy korun. „Za tyto peníze mohou podniky svá školení uspořádat a kromě toho mají i nárok na náhradu mzdových nákladů zaměstnanců po celou dobu jejich účasti na školení, a to až do stoprocentní výše. Samozřejmě podle typu veřejné podpory, způsobu vzdělávání a velikosti podniku,“ uvedla mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí ČR Štěpánka Filipová.

Témata školení zaměstnanců, konala se přímo na půdě firem, byla různá. „Šlo o technicky zaměřená školení, kurzy komunikačních, popřípadě i jazykových dovedností, nebo o školení managementu,“ upřesnil ředitel Okresní hospodářské komory v Havlíčkově Brodě Aleš Kadlec a připomněl, že díky školením nemusejí podniky své zaměstnance posílat domů v době, kdy pro ně nemají práci.

Okresní hospodářská komora na mnoha uvedených projektech s havlíčkobrodským úřadem práce úzce spolupracuje.