Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brodská Škola se chystá na návštěvu ze zahraničí

Havlíčkův Brod – Na vzácnou březnovou návštěvu se chystají v havlíčkobrodské Střední průmyslové škole stavební akademika Jana Bechyně.

3.3.2010
SDÍLEJ:

Studenti a učitelé Střední průmyslové školy stavební v Havlíčkově Brodě navštívili na podzim loňského roku v rámci projektu Comenius partnerskou školu v německém Frankfurtu nad Mohanem. Teď se sama havlíčkobrodská škola ujme role hostitele. Foto: Archiv školy

Zavítají k nim totiž hosté ze Španělska, Polska, Islandu a Německa. A to v rámci multilaterálního projektu Comenius - Opportunities and work challenges for the European youth in the 21st century, kterého se účastní v každém z účastnických států pouze jedna škola. Celý projekt byl zahájen už v loňském roce.

„První setkání všech účastníků proběhlo na podzim ve Frankfurtu nad Mohanem. Hlavním cílem pobytu bylo seznámit studenty vzájemně a také s městem a školou,“ upřesnila duše celého projektu Eva Kohoutová.

„Po tomto setkání si spolu studenti začali e–mailovat a komunikovat přes ICQ. Nyní se připravujeme my na návštěvu našich kolegů ze čtyř dalších států,“ dodává pedagožka.

Každá zúčastněná škola vytvoří o svém městě a škole prezentaci, kterou pak předvede ostatním studentům a pedagogům.

„Kromě toho čeká ale všechny ještě druhá část úkolu. Ta je zaměřena na trh práce v jednotlivých zemích. Žáci proto připraví na toto téma prezentaci, která bude hlavním bodem setkání. Spolupracujeme i s havlíčkobrodským Úřadem práce,“ vysvětlila další organizátorka projektu Jana Hlaváčová.

Zaměstnávání cizinců

Studenti si pro úřad práce připravili několik dotazů, zaměřují se především na to, jaké jsou podmínky zaměstnávání cizinců v České republice, v jakých oborech se cizinci nejčastěji uplatňují a podobně.

Obdobné setkání je jistě velkou prestiží pro školu, učitelky však zároveň připouští, že hlavní zátěž v současné době leží především na nich. „Děti se samozřejmě velice těší, ale pro nás to teď znamená obrovské množství starostí, aby vše dopadlo tak, jak má. Zařizujeme výlety do Prahy a Kutné Hory, kde budou naši studenti cizince provádět. Řeší se i sportovní a kulturní vyžití,“ vyjmenovává Kohoutová.

Zajímavé je podle pedagožek i propojení jednotlivých národů. „Určitě bude zajímavé pozorovat takový ten ohnivý temperament Španělů a naopak trochu chladnější chování Islanďanů. Zároveň budou studenti porovnávat i to, jak se v jednotlivých zemích liší práce ve škole,“ upozorňuje Kohoutová.

Zatím není přesně jasné, kteří studenti se přímo ujmou role průvodců. „Studenty budeme vybírat. Bude to ale těžké, protože někdy se na projektu podílí celá třída. Většina věcí je totiž zařazena i ve více předmětech, jako třeba ekonomii či jazycích,“ vysvětluje další z organizátorek Blanka Ročkárová.
Celého projektu se účastní maturanti a studenti třetích ročníků.

Štafetu přeberou Polsko a Island

„Na podzim by se mělo uskutečnit další setkání, tentokrát v Polsku, na jaře příštího roku pak na Islandu. Španělsko zatím ještě termín neuvedlo,“ upozorňuje Hlaváčová.

A co bude náplní programu unikátního mezinárodního setkání? „Prvním bodem bude seznámení s naší školou. Žáci návštěvníky po budově provedou, ukáží jim i město, posléze Kutnou Horu a Prahu,“ vyjmenovala poslední ze čtveřice organizačního týmu Jana Wasserbauerová.

„Následovat budou konference a besedy týkající se problematiky zaměstnávání cizinců v České republice. Připravené máme i sportovní a kulturní vyžití. Na jednotlivých bodech programu ale neustále pracujeme,“ dodává Kohoutová.

Studenti ubytuje stavební škola v penzionech v Havlíčkově Brodě. Celkem se akce, jenž proběhne od 21. do 26. března, zúčastní šestatřicet zahraničních hostů a studenti průmyslovky. Dohromady tedy asi padesát lidí.

Autor: Andrea Bartůňková

3.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sexuolog Petr Weiss u Okresního soudu v Pelhřimově.

Sexuolog Petr Weiss dostal u soudu dva a půl roku s podmínkou

Trenér Okříšek Gustav Cabúk.

Cabúk: Na oslabeného soupeře jsme nevyvinuli tlak

Šmolovy jsou stále jediný neporažený tým

Havlíčkův Brod – Týmy ze spodku tabulky okresního přeboru nadělaly problémy třetí Přibyslavi B a Kožlí. Šmolovy stále drží neporazitelnost, když porazily Vísku 4:0. Sobíňov stále ještě ve III. třídě tápe. Tentokrát nestačil na béčko Havlíčkovy Borové.

Slovan zabral, porazil Strání

Vysočina – Fotbalisté Havlíčkova Brodu zvládli veledůležitý zápas a v souboji nováčků v rámci 11. kola divize D porazili na svém hřišti Strání.

Knižní veletrh v Havlíčkově Brodě láká na nové autory

Havlíčkův Brod – Kulturní dům Ostrov v Havlíčkově Brodě opět ožije již 27. Podzimním knižním veletrhem, který nabídne nejen české a zahraniční tituly, ale také koncert tria Michala Pavlíčka s Bárou Basikovou.

Štoky deklasovaly nováčka z Rozsochatce

Vysočina – V 11. kole I. B třídě se o víkendu odehrály hned čtyři derby. Lípa porazila nováčka ze Starého Ranska, které tak zůstává blízko dna tabulky. Jednoznačný výsledek byl k vidění V Tisu, kde domácí padli 4:1 s Habry a ve Štokách, kde místní Sokol porazil Rozsochatec 6:1.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení