Zavítají k nim totiž hosté ze Španělska, Polska, Islandu a Německa. A to v rámci multilaterálního projektu Comenius - Opportunities and work challenges for the European youth in the 21st century, kterého se účastní v každém z účastnických států pouze jedna škola. Celý projekt byl zahájen už v loňském roce.

„První setkání všech účastníků proběhlo na podzim ve Frankfurtu nad Mohanem. Hlavním cílem pobytu bylo seznámit studenty vzájemně a také s městem a školou,“ upřesnila duše celého projektu Eva Kohoutová.

„Po tomto setkání si spolu studenti začali e–mailovat a komunikovat přes ICQ. Nyní se připravujeme my na návštěvu našich kolegů ze čtyř dalších států,“ dodává pedagožka.

Každá zúčastněná škola vytvoří o svém městě a škole prezentaci, kterou pak předvede ostatním studentům a pedagogům.

„Kromě toho čeká ale všechny ještě druhá část úkolu. Ta je zaměřena na trh práce v jednotlivých zemích. Žáci proto připraví na toto téma prezentaci, která bude hlavním bodem setkání. Spolupracujeme i s havlíčkobrodským Úřadem práce,“ vysvětlila další organizátorka projektu Jana Hlaváčová.

Zaměstnávání cizinců

Studenti si pro úřad práce připravili několik dotazů, zaměřují se především na to, jaké jsou podmínky zaměstnávání cizinců v České republice, v jakých oborech se cizinci nejčastěji uplatňují a podobně.

Obdobné setkání je jistě velkou prestiží pro školu, učitelky však zároveň připouští, že hlavní zátěž v současné době leží především na nich. „Děti se samozřejmě velice těší, ale pro nás to teď znamená obrovské množství starostí, aby vše dopadlo tak, jak má. Zařizujeme výlety do Prahy a Kutné Hory, kde budou naši studenti cizince provádět. Řeší se i sportovní a kulturní vyžití,“ vyjmenovává Kohoutová.

Zajímavé je podle pedagožek i propojení jednotlivých národů. „Určitě bude zajímavé pozorovat takový ten ohnivý temperament Španělů a naopak trochu chladnější chování Islanďanů. Zároveň budou studenti porovnávat i to, jak se v jednotlivých zemích liší práce ve škole,“ upozorňuje Kohoutová.

Zatím není přesně jasné, kteří studenti se přímo ujmou role průvodců. „Studenty budeme vybírat. Bude to ale těžké, protože někdy se na projektu podílí celá třída. Většina věcí je totiž zařazena i ve více předmětech, jako třeba ekonomii či jazycích,“ vysvětluje další z organizátorek Blanka Ročkárová.
Celého projektu se účastní maturanti a studenti třetích ročníků.

Štafetu přeberou Polsko a Island

„Na podzim by se mělo uskutečnit další setkání, tentokrát v Polsku, na jaře příštího roku pak na Islandu. Španělsko zatím ještě termín neuvedlo,“ upozorňuje Hlaváčová.

A co bude náplní programu unikátního mezinárodního setkání? „Prvním bodem bude seznámení s naší školou. Žáci návštěvníky po budově provedou, ukáží jim i město, posléze Kutnou Horu a Prahu,“ vyjmenovala poslední ze čtveřice organizačního týmu Jana Wasserbauerová.

„Následovat budou konference a besedy týkající se problematiky zaměstnávání cizinců v České republice. Připravené máme i sportovní a kulturní vyžití. Na jednotlivých bodech programu ale neustále pracujeme,“ dodává Kohoutová.

Studenti ubytuje stavební škola v penzionech v Havlíčkově Brodě. Celkem se akce, jenž proběhne od 21. do 26. března, zúčastní šestatřicet zahraničních hostů a studenti průmyslovky. Dohromady tedy asi padesát lidí.