Aby tamní zařízení mělo stále devět tříd, domluvili se zastupitelé Herálce a nedalekého Úsobí, a vytvořili zde odloučené pracoviště herálecké školy.

„Do Úsobí jezdí žáci od první do páté třídy. Mimo to je součástí zařízení i školní družina, školní jídelna a mateřská škola. Ty máme i v Herálci, kam zase chodí či jezdí děti od šesté do deváté třídy,“ vysvětlil starosta Jiří Ulrich.

Podle něj se obce dohodly takto právě proto, aby mohlo být zachováno všech klasických devět tříd a zdejší děti nemusely dojíždět jinam. To by bylo pro rodiče nákladné a pro děti také zatěžující.

„Zavedli jsme i autobusovou linku, kterou mají děti zdarma, aby na tom nebyly hůře než ty, které nedojíždí,“ upozornil starosta.

Blýská se na lepší časy

V současné době se ale přece jen, co se počtu žáků týká, blýská na lepší a příznivější časy. „Loni jsme měli jen tři prvňáčky. Letos jich máme už osm a v příštím roce to vypadá, že jich nastoupí patnáct, což by bylo dobré,“ podotkl Ulrich.

Změnám k lepšímu však ještě není konec. Základní škola v Herálci také co nevidět dostane nový kotel a zateplení. Obec totiž dostala dotaci z Operačního programu životního prostředí, z níž právě tato akce bude financována. „Dotace pokryje devadesát procent nákladů,“ vysvětlil starosta obce Jiří Ulrich.

Obec počítá s částkou pohybující se kolem tří milionů korun. „Dotaci jsme obdrželi už v loňském roce. Letos tedy musí proběhnout realizace projektu. Tu směřujeme na letní prázdniny, aby stavební úpravy co nejméně narušily chod školy,“ upřesnil starosta.

Herálecké zastupitelstvo počítá s tím, že celá stavební akce potrvá zhruba od poloviny června do poloviny září letošního roku.