Není tomu tak ale vždy. V Havlíčkově Brodě se v pátek naposledy uskutečnil maturitní ples pobočky České zemědělské akademie. Ta totiž už v září vlivem rozhodnutí kraje Vysočina přesídlí do Humpolce. Celý ples se tak nesl v nostalgickém duchu.

„Je to takový smutný. Je to můj první maturitní ples, ale přesto je zvláštní, když vím, že za rok už tady nic takového nebude,“ posteskla si maturantka Michaela Hánlová.

Podle ní nejen studenti, ale i učitelé jsou na zdejší prostředí zvyklí a nebude pro ně lehké přemístit se bez nostalgie do nového areálu.
„Je to škoda, protože celý areál v Brodě je pro kynologii super. A sál KD Ostrov, kde svoje plesy každoročně a již tradičně konáme, je také úžasný. Myslím, že na to budou všichni, kdo to zažili, dlouho vzpomínat,“ vypověděla Hánlová.

Učitelé jsou nejistí

Vše by se mělo změnit právě 1.září letošního roku. Podle Hánlové zatím ale nikdo neví, co bude, a jestli za rok budou s budoucími maturanty slavit jejich ples ti samí učitelé.

„Neví se vůbec, zda učitelé dostanou nějaké úvazky, protože v Humpolci mají své pedagogy. Proto se většina těch našich bude snažit alespoň o částečné úvazky a já si myslím, že by je měli dostat, protože se přece přesouvá celá škola, tedy i učitelé,“ popustila uzdu myšlenkám maturantka.

„Každopádně je ples dost nostalgický asi pro všechny,“ dodala Hánlová.

V podobném duchu viděli celou akci, i svůj budoucí studentský život, i studenti třetích ročníků. „Vzhledem k tomu, že příští rok budeme ples organizovat my, a zatím nevíme vůbec nic o tom, co nás vlastně příští rok čeká, bude to asi hodně náročné,“ uvedla Lucie Mezerová.

Chceme si ples hlavně užít

„Nemáme vůbec žádnou představu, a proto jsme na ten dnešní poslední havlíčkobrodský ples šli s cílem si jej pořádně užít,“ dodala třeťačka.
Nostalgie však neopouštěla ani rozjařené studenty, které maturita čeká až v příštím roce.

„Byli jsme tady tři roky a Havlíčkův Brod nám prostě bude chybět. Nic se ale nedá dělat, musíme to brát jako hotovou věc,“ zakončila Mezerová.

Podle současného ředitele pobočky školy v Havlíčkově Brodě Františka Stillera ale na ples nostalgie v žádném případě nepatří. „Myslím, že je potřeba to brát jako realitu, kterou nezměníme. Nějaké stýskání sem určitě nepatří. Ples dělají studenti a těm také patří, vše probíhá v jejich režii. A musí se i třetí ročníky smířit s tím, že jej příští rok uskuteční někde jinde,“ vysvětlil Stiller.

V současné době už v areálu školy probíhají některé stěhovací úpravy, hlavně věcí, které nejsou pro výuku nezbytně nutné.