Školský výbor, který se v úterý sešel kvůli školním jídelnám, měl mnohem více posluchačů, než byl z minulosti zvyklý. Téměř až hromy nesoucí se na hlavu radního pro školství, kulturu a sociální věci Tomáše Hermanna způsobil především zájem společnosti Eurest, která se zabývá stravováním na všech úrovních.

„Úplně na počátku jsem byl pozván k jednání mezi zástupcem společnosti Eurest a starostkou města Janou Fischerovou. To bylo zhruba před dvěma měsíci. Na tomto jednání nedošlo k žádné dohodě, ale společnost se nabídla, že zhotoví nezávislé posouzení stavu havlíčkobrodských jídelen,“ vysvětluje Hermann.

Podle něj si město následně zjistilo o firmě, která si chtěla pronajmout havlíčkobrodské jídelny i se zaměstnanci a vybavením, reference. Ty však byly vesměs špatné.

Extra příplatek za ovoce

„Negativně hodnocené bylo například to, že třeba za zákusky či ovoce si musí děti extra připlácet a to nemálo peněz. Ceny obědů by tak byly vyšší, než jsou v Brodě dosud, což jsme nechtěli akceptovat,“ informuje radní. Proto se podle něj radní jednoznačně shodli do spolupráce s touto společností nejít.

Trnem v oku však byl na jednání zástupcům školních jídelen především fakt, že radní umožnil zástupcům firmy prohlédnout si do detailů jejich jídelnové vybavení a nafotit si jej. „Co teda absolutně nechápu je skutečnost, že jsme museli nějakým neznámým lidem, kteří navíc nejsou úplně nezávislí, umožnit přístup do jídelen a ukázat jim vlastně, ačkoli tak nerada mluvím, naše know how. To je podle mě absolutně nepřijatelné. A ještě navíc si to mohli fotit!“ rozohnila se Eva Vyoralová, členka školské rady.

Naše know how

„My máme devadesát procent veškerého vybavení naprosto ukázkové, vzorně vybavené a my jsme jim to takhle naservírovali. Pojďte, podívejte se, klidně si to vyfoťte. Je tohle možné?“ dodává Vyoralová.

„Většinou se rozhodujeme kolektivně. Pokud má rada města kolektivní záměr s tím, že schvaluje zhotovení nezávislého posudku, tak není důvod, aby to tak nebylo,“ ohrazuje se Hermann. „Navíc informace, které jsme společnosti předali, jsou většinou obecně přístupné. Město se také, jak už jsem řekl, rozhodlo na základě negativních referencí se společností nespolupracovat. Nezávislý posudek tak podle mého názoru není nic proti ničemu,“ dodává radní.

Účastníkům schůze navíc vadilo i to, že takový typ stravování, jaký společnost nabízí, není pro základní, natož pro mateřské školy vůbec vhodný.

Náš cíl: hodnotná strava

„Přiznám se, že když jsem se o tomto jednání s firmou Eurest dozvěděl, dostal jsem velký strach. A to především proto, že naším cílem by mělo být dávat dětem hodnotnou stravu. Přesně takovou, jakou dnes dostávají. Jakmile jednou někomu jídelny pronajmeme, není cesty zpět. Zlikvidujeme si tím vybavení a zpátky už to nikdy nevezmeme,“ upozorňuje zastupitel Milan Plodík s obavou v hlase.

V Havlíčkově Brodě se chodí děti stravovat do čtyř školních jídelen, z nichž největší je školní jídelna v ZŠ Prokopa Holého. Tam chodí 1 350 strávníků, což může být pro novou firmu značně výnosné. Podle ředitele ZŠ Wolkerova Miloše Fikara však byl problém i s její důvěryhodností.

Nájem platit nechtějí

„Když u nás byli zástupci společnosti, aby vypracovali posudek, ptal jsem se jich, jestli budou platit nějaký nájem. A oni na to, že to v žádném případě. A že si také vystačí pouze s půlkou zaměstnanců. Dali nám tak úplně jiné informace, než zástupcům města, a to ve mně rozhodně žádnou důvěru nebudí,“ říká ředitel.

Na to opět zareaguje radní města Tomáš Hermann. „Jak jsem již řekl, město Havlíčkův Brod se rozhodlo, že do tohoto projektu nepůjde a posudek, který jsme si nechali od společnosti Eurest vypracovat, rozhodně nebyl podmíněn naším souhlasem se spoluprací,“ uzavírá Hermann.