Jeho Šapitó, které se proslavilo po mnoha městech Evropy nebo Severní Ameriky, zakotvilo tento týden vedle fotbalového stadionu Na Losích.

Více než osmdesát exotických zvířat, špičkové akrobaty, klauny a vynikající drezurní čísla. Na to vše chce největší cirkus v České republice nalákat své diváky, který v Havlíčkově Brodě vystupuje po více než deseti letech. A slibuje opravdu zajímavou podívanou. Tahákem představení by měl být zcela nový program, který společnost nacvičovala více než dva roky, a který po premiérovém vystoupení v Kutné Hoře uvidí diváci v Havlíčkově Brodě.

Plnokrevníci

„Program bude určitě velmi zábavný pro diváky všech věkových kategorií. Z nových čísel by mohl nejvíce zaujmout výcvik dvanácti plnokrevných koní, který je spojen s maďarskou poštou. Při vbíhání do manéže probíhají koně člověku stojícímu na dalších dvou koních mezi nohama a pak se před ním řadí do dvojstupu. Zaujmout by mohlo i číslo artistů na odrazovém můstku,“ uvedl některé disciplíny z programu ředitel cirkusu Jiří Berousek mladší, jehož pracovní „štáb“ čítá až pětačtyřicet lidí. Podle něj jsou ale divácky velmi atraktivní všechny body programu.

„Určitě v něm nemáme žádné hluché místo,“ dodal Berousek s úsměvem. Ten sám v několika číslech vystupuje a například jeho žonglérské umění patří ve světě k nejvyhlášenějším.

Nedočkavci si však museli na program počkat. Vystoupení v Havlíčkově Brodě musela být o jeden den odložena kvůli počasí. „Rozhodně nechceme hazardovat s pověstí cirkusu tím, že naši diváci budou muset chodit blátem a v mokru. Chceme jim nabídnout kvalitní podívanou po všech směrech,“ upřesnil důvod odložení mladý ředitel. Toho však mrzelo, že kvůli nedostatku místa nemohou zbrusu nové šapitó, zakoupené v Itálii, rozvinout v plné kráse. „Museli jsme se zde kvůli místu trochu uskrovnit, proto nebude stan postavený celý,“ smutnil Berousek. Přesto jeho společnost nabízí až devět set míst pro diváky.

Národní Cirkus Berousek táhne hlavně svými propracovanými drezúrami zvířat. Mezi nimi je dvacítka ušlechtilých koní, slon, zebry, lamy, opice a samozřejmě medvědi, protože Berouskovi jsou proslulí jejich vlastním chovem. Nutno dodat, že všichni zástupci fauny zde našli vynikající podmínky, ve kterých se jim dostává veškeré možné péče, a možná i proto patří jejich vystoupení k nejlepším na světě. Ředitel k tomu uvádí:

Jako v bavlnce

„Nedávno jsem absolvoval školení o exotických zvířatech v Keni. Po svých zkušenostech musím říct, až na naprosto volné výběhy se u nás mají zvířata možná lépe než ve volné přírodě. Tam jsem mohl vidět, jak v létě umírala žízní a mrtvoly se volně válely v přírodě. To se u nás stát samozřejmě nemůže a snažíme se jim poskytnout veškerou možnou pozornost. Ale zkrátka si ji musí odpracovat,“ zamyslel se Berousek. Jiří Berousek starší se dokonce pyšní i oceněním za humánní výcvik medvědů, které převzal v osmdesátých letech od tehdejšího prezidenta Spojených států George Busche. Další významnou pochvalou je i cena pro nejlepší cirkus, které vloni Berouskovi získali na festivalu v Bukurešti.

Termíny vystoupení:
čtvrtek a pátek: 17.30 hodin
sobota: 14 hodin
neděle: 11 hodin