K neuvěřitelným ústupkům je někdy svolná vesnická samospráva, aby udržela v obci prodejnu se smíšeným zbožím a umožnila tak obyvatelům nákup aspoň základních potravin.

„U nás byla prodejna zavřená víc než rok, což byl pro místní, hlavně důchodce problém. Teď se jí konečně podařilo zprovoznit,“ pochvalují si Bělohlávkovi z Čachotína. Nejbližší obchod měli čachotínští až v sousedním Rozsochatci, což znamenalo cestu autobusem tam i zpět.

„U nás máme prodejny dvě. Z toho jednu přímo v Jeřišně. Obec hradí veškeré provozní náklady. Provozovatel je tam prakticky zdarma. V některých případech zkrátka musí jít zastupitelstvo až do krajnosti,“ říká starosta Jeřišna na Chotěbořsku Pavel Jecha. Jak si posteskl, dalo obci velký problém obchod na vesnici udržet. Prodejna byla delší dobu zavřená, k velké nespokojenosti místních, teď ji má v pronájmu soukromník.

Podobně vyřešila starosti se zásobováním obec Modlíkov na Přibyslavsku.

Malé tržby nelákají

„Prodejnu jsme odkoupili od bývalého vlastníka, tehdy ještě obchodního družstva Jednota. Pronajali jsme ji soukromému zájemci za velmi nízké nájemné. Pokud je třeba, technické vybavení prodejny kupuje obec,“ uvedl starosta Miroslav Štědrý. Jak zdůraznil, podařilo se tak obci zajistit zásobování a vytvořit jedno pracovní místo, protože provozovatelka prodejny je z Modlíkova a na Přibyslavsku se práce pro ženy nehledá lehko.

Stejně to nakonec vyřešila i obec Čachotín na Chotěbořsku. Prodejnu, kterou provozoval soukromník až nakonec skončila v dražbě, obec koupila a nabídla znovu k provozování.

Venkovské prodejny byly v minulosti doménou tehdejšího obchodního družstva Jednota. Po společenských změnách, kdy se hlavně provoz malých obchůdků na vesnici přestával vyplácet, je Jednota buď zavírala nebo nabízela k odkoupení obecní samosprávě.

Šanci přežít měly jen větší prodejny se slušnou tržbou. „U nás jsou v obchodě tři prodavačky, tržby tedy asi nebudou nejnižší. Proto u nás prodejna funguje bez problémů a sortiment je dostačující,“ konstatuje starosta Sobíňova na Ždírecku Václav Ležák.

Podobně je na tom obchod se smíšeným zbožím ve Šlapanově na Havlíčkobrodsku a Stříbrných Horách na Přibyslavsku. Podle tamní samosprávy je výhodou, že jejich obce nepatří k nejmenším a provozovatelům se pořád zřejmě vyplácí obchody na vesnici udržet.

Obchodní obslužnost

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR navrhuje v souvislosti s udržováním malých obchůdků na venkově zřízení institutu takzvané obchodní obslužnosti.
Potvrdil to Vladimír Stehno z regionální kanceláře Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR v Havlíčkově Brodě.

„Jsou to krajské samosprávy, které ročně stamiliony korun subvenují dopravní obslužnost. Na podporu obchodní obslužnosti ale nedávají prakticky nic,“ řekl Stehno. Současně vyzval k veřejné diskuzi a konstatoval, že některé kraje už začínají o formách podpory obchodů na venkově vážně uvažovat.

Některé s drobnými podporami už podle jeho slov dokonce začaly. „Dlouhodobě dotovat provoz ztrátových venkovských prodejen ze strany jejich majitelů, nebo provozovatelů, možné nebude,“ uvedl Stehno a zdůraznil, že prodej na venkově je především službou veřejnosti a nikoliv výnosným obchodem.

Štěpánka Saadouni, Jaromír Kulhánek