Modernizace pětikilometrového úseku by měla spočívat v rozšíření vozovky, směrové úpravě a zvýšení únosnosti vozovky. Opraveny by měly být i dva mostky.

Na celou akci je připravena dotace z Regionálního operačního programu Jihovýchod, která činí téměř 167 milionů korun a pokryje více než devadesát dva procent celkových nákladů. Ty přesáhnou sto osmdesát milionů korun. Realizátorem akce bude kraj Vysočina a samotné práce by mohly začít již v dubnu.

„Projekt mezi obcemi Kejžlice a Dolní Město by měl navazovat na již realizované projekty Habry – Světlá nad Sázavou - Dolní Město a Havlíčkův Brod - Humpolec. Na tomto úseku jde o první stavbu připravované modernizace vozovky II/347 v úseku Světlá nad Sázavou – Čejov,“ uvedla tisková mluvčí Úřadu regionální rady regionu Jihovýchod Milena Marešová. Dále je připravována obnova silnice druhé třídy od Světlé k dálnici D1. Všechny zmiňované stavební projekty by měly zlepšit spojení oblasti právě s touto dálnicí.

Funguje už od války

„Silnice je prakticky na všech místech ve velmi špatném stavu. Vždyť byla vybudována v podstatě ještě během druhé světové války, někdy ve čtyřicátých letech,“ přiblížil stav silnice Jaroslav Venc, starosta Dolního Města, jehož obyvatel by se opravy mohly dotknout nejvíce.

Podle jeho slov by objížďky pro osobní dopravu měly vést přes ještě blíže neupřesněné místní komunikace. Nákladní doprava by z Humpolce měla proudit směrem na Havlíčkův Brod.

Cesta ke zvýšení bezpečnosti

Celkové zlepšení komunikačních sítí v regionu by mělo vést nejen k usnadnění dopravy a dosažitelnosti dálnice, ale i ke zvýšení bezpečnosti. „V rekonstruovaném úseku dojde k výraznému zvýšení bezpečnosti a plynulosti provozu, odstraní se kritické závady a nedostatky na komunikační síti a zlepší se stav životního prostředí,“ vysvětlila mluvčí Úřadu regionální rady Marešová.