Přestože dnes na trhu existují vakcíny, jež před touto chorobou chrání, počet nakažených pacientů každým rokem stoupá. Důvodem, proč se někteří pacienti nenechávají proti nákaze očkovat, bývá často vysoká cena očkovací látky. Některé společnosti už na to reagují a rozhodly se vyjít i méně majetným pacientům vstříc.

„V rámci celé České republiky je míra proočkovanosti poměrně nízká, v současnosti se pohybuje okolo sedmnácti procent. Díky tomu počet onemocnění neklesá a naopak vykazuje vzestupnou tendenci. Jestliže bylo v roce 2007 zaznamenáno 411 onemocnění, tak o rok později už bylo nakažených 633 a v roce 2009 dokonce 815,“ cituje zkušenosti zdravotnických odborníků Ondřej Pavelek. Z demografického hlediska bývá vakcína nejčastěji aplikována lidem věkové skupiny do devatenácti let, s přibývajícím věkem ovšem podíl očkovaných prudce klesá. Přitom paradoxně u dospělé populace mívá choroba mnohdy závažnější průběh a velmi často zanechá také trvalé následky.

Přestože k nejvíce ohroženým místům v České republice patří oblast jižních Čech a Vysočiny, s infikovanými klíšťaty se lze setkat prakticky všude.

V současné době je stále ještě vhodný čas na očkování, na což zareagovala společnost Novartis a nabídla zdravotnickému trhu svou vakcínu se slevou dvaceti procent oproti ceně původní.