„Že je tu nově ochranka, jsem nevěděl. Určitě to vítám. Někteří lidé tu dělají nepořádek, to si člověk musí všimnout. Radši se jim vyhýbám. Tak je to ale všude, kde je víc lidí,“ řekl Zdeněk Macháček z Havlíčkova Brodu, který v nádražní hale včera čekal na autobus.

Oddychnout si mohou také zaměstnanci a majitelé obchodů, které mají na nádraží své místo. „Nás přímo nikdo neohrožoval, ale dělali tu nepořádek. Co je tu ochranka, zlepšilo se to,“ popisovala prodavačka z tamější pekárny.

„Osobně jsem byl při nasazení našich lidí. Nejdřív jsme je poslali na obhlídku v civilu. V hale našli čtrnáct osob zanedbaného zevnějšku, které z ní vykázali. Někteří se snažili ještě během večera vracet, ale v noci už byl klid,“ popsal první den působení pražské agentury RIEGER SECURITY její tiskový mluvčí Petr Havlík.

Konflikty zatím jen slovní

Upozornil, že pro klid na nádraží by bylo potřeba zajistit celý areál nádraží, kde problémoví jedinci nalézají útočiště. Na vyčištění nádraží bylo nasazeno deset lidí a dva psi, konflikty zůstaly většinou omezené na slovní potyčky.

Agentura Rieger Security má s ostrahou nádraží zkušenosti, brodské nádraží je již sedmé, na které dohlíží. Na starost má například čtyři pražská nádraží a nádraží v Berouně.

„Činnost ochranky vyhodnotíme po prvním týdnu jejího nasazení. Pokud se zjistí, že je na nádraží klid, budou tam prováděny nárazové kontroly. V zimě bude možná nutné obnovit celodenní dozor,“ informoval Jiří Dlabaja, mluvčí společnosti AŽD Praha, která má nádražní halu v pronájmu. Namátkové kontroly by měl provádět větší počet zaměstnanců, kteří by měli bezdomovce a opilce zastrašit a vytlačit z haly.

„Problémové osoby požádáme o vstupenku na nástupiště nebo o platnou jízdenku. Pokud je nemají, vykážeme je. Konflikty tu jsou stabilně, problémoví jedinci jdou i po cestujících. Už tu byly i fyzické útoky, je na mě podáno trestní oznámení,“ řekl jednatel agentury RIEGER SECURITY Ladislav Aujezský, který se ostraze věnuje už třináct let. Podle něj není situace na brodském nádraží výjimečná. V hale se střídají hlídky se psem, zaměstnanci agentury jsou mimobrodští, aby byla omezena možnost jejich napadení mimo službu.

„Jestli se takto podaří vyřešit situaci na nádraží a v jeho okolí, se ukáže až v budoucnu. Určitě tam budeme dál posílat hlídky,“ řekl zástupce ředitele městské policie Stanislav Čeloud. Střážníci vyjíždějí na nádraží nimimálně čtyřikrát denně.

Městská policie se pokusila situaci na nádraží zlepšit umístěním mobilní kamery, bezdomovci a opilci se ale brzy přestěhovali mimo její dosah a pokračovali v obtěžování cestujících.

Železniční nádraží a autobusový terminál byly podle statistiky brodských strážníků loni nejproblémovějším místem ve městě. Nejčastěji tu byla porušována protialkoholová vyhláška. Ze 178 přestupků proti ní bylo 124 řešeno právě v této lokalitě.

Jakub Janáček, Zuzana Klementová