„V neděli to bylo ještě dobré, v noci ale pršelo a voda se zvedla. Řekl bych, že to stagnuje a že nejhorší máme za sebou. Myslím si, že hladina nebude moc stoupat, sníh je už pryč. Zachraňují nás louky, po kterých se voda rozleje. Za komunistů tu chtěli udělat rovné koryto, to by byl úplný konec,“ řekl Deníku jeden z obyvatel Mírovky, který bydlí přímo u Šlapanky. Ta včera dosáhla druhého stupně a za obcí vytvořila rozlehlé jezero.

„Šlapanka se rozlévá víceméně po polích, to se tu stává každoročně. Aby ohrozila obytnou část, musela by hladina stoupnout o čtyřicet až padesát centimetrů,“ informoval starosta nedalekého Šlapanova František Škorpík.

Hasiči jsou připraveni

Na Sázavě byl v pondělí vyhlášen první stupeň povodňové aktivity. „Monitorujeme stav. Do druhého stupně zbývá třicet centimetrů. Dá se těžko odhadnout, jak se bude situace dál vyvíjet,“ komentovala situaci v pondělí dopoledne starostka Světlé nad Sázavou Lenka Arnotová. Řeka ve Světlé zatím nenapáchala žádné škody, hasiči a technické služby jsou ale připraveni zasáhnout.

Podobný stav hlásila i samospráva v Ledči nad Sázavou. Tam hladina Sázavy stoupala ráno. Nikdo ale neočekává, že by se situace měla zhoršovat. Aktuální informace získávají pomocí čidla, údaje jsou pověřeným osobám zasílány formou SMS.

„V tuto chvíli záleží, jaké bude počasí. Hladina řek zatím nikde dramaticky nestoupá. Nyní se sice oteplilo, ale v noci byla zima,“ uvedla mluvčí Povodí Vltavy Petra Krainová. Povodňová pohotovost platí pro kraj Vysočina až do středečního poledne.

Protipovodňová opatření v Malči

Zvýšená byla včera také hladina řeky Doubravy, která protéká i Malčí na Chotěbořsku. „Řeka je v březích, zatím se nikde nevylévá. Kdyby pršelo nebo se oteplilo, mohl by to ale být problém,“ popsal situaci starosta Malče Karel Musílek.

Maleč má s velkou vodou nepříjemné zkušenosti, změnit by to mělo budované protipovodňové opatření. Obec měla obavy hlavně při přívalových deštích, které do vesnice splavovaly vodu a bahno z okolních kopců. Povodňová tragédie se v období let 2003 až 2005 pravidelně opakovala. Například v roce 2005 v obci spadlo podle měření více než 75 milimetrů srážek.

„Během pěti minut se nejníže položenou částí Malče přelila přílivová vlna vysoká 1,5 metru a brala vše, včetně oplocení u domů,“ popsal tehdy událost Musílek. „Řešení těchto nepříjemných situací musí být globální, tedy v celé délce prudkého svahu a nad obcí, ne nad nejníže položenými domy v Malči. Nyní už to nelze oddalovat a musíme jednat,“ zdůraznil starosta. Povodeň tehdy postihla více než třicítku rodinných domů, vrstva bahna zaplavila automobily v garážích, stejně jako sklepy, a majitelům způsobila značné škody.

Podle pamětníků vedl před lety nad obcí otevřený příkop, který končil dole v polích a přitékající vodu odvedl od obce. Dnes už po něm nezbylo ani památky.

Hřeben Železných hor nad obcí podle místních za bouřky mračna nepustí dál a dešťová voda se následně valí na Maleč, nic jí nestojí v cestě.

Dvoukilometrový průleh

V současné době se v Malči realizují protipovodňová opatření, o která obec usilovala několik let. Délka průlehu je asi 1,9 kilometru. Součástí jsou tři mosty, z nichž ten první už stojí, a speciální sběrné kanály v části Horní a Dolní Lhotky, které odvedou z kopců naplavenou vodu kolem dolní části obce Maleč do nedaleké řeky Doubravy.

„Obec se podílela hlavně na projektu částkou 400 tisíc korun, dál už stavbu buduje a financuje hlavní investor, kterým je Zemědělská vodohospodářská správa Hradec Králové,“ informuje starosta Musílek. Stavba bude stát asi 20 milionů korun. Ukončena by měla být letos na podzim.

Štěpánka Saadouni, Zuzana Klementová