Stejně jako v loňském roce mohou deváťáci podat až tři. Záleží tak pouze na jejich úsudku.

Letos však povinnou školní docházku ukončí o poznání méně potenciálních studentů a řemeslníků, než tomu bylo v předchozích letech. Proto i některé školy zaznamenaly pokles přihlášek.

„Přihlášek je pochopitelně méně než v minulém roce. Je to však způsobeno především mnohem menším počtem vycházejících dětí, takže se to podle mého názoru dalo očekávat,“ informuje například ředitelka Obchodní akademie a Vyšší odborné školy v Chotěboři Blažena Petrlíková. Podle ní se tato situace dotkne drtivé většiny středních škol v zemi.

Tři přihlášky? Komplikace

„Je to celorepubliková záležitost. My máme zatím školu naplněnou, ale musím říci, že je mnohem menší výběr žáků,“ konstatuje Petrlíková. „Ještě několik týdnů také nebudeme vědět, kolik dětí k nám vlastně nastoupí. Vzhledem k tomu, že si žáci mohou podat až tři přihlášky, a pak si jen vybírat, které škole dají přednost, je velmi těžké určit nějakou prognózu,“ dodává ředitelka.

Právě opačně jsou na tom v Gymnáziu Havlíčkův Brod, kde letos přišlo do rukou ředitele Milana Nováka přihlášek o něco více než v minulém roce. „Kvůli třem možným přihláškám můžeme srovnávat pouze s loňskem. Proto mohu říci, že navzdory očekávání, kdy z devátých tříd letos vychází mnohem méně dětí, jsme v počtu přihlášek zaznamenali mírný nárůst. Jsme proto určitě spokojeni,“ uvádí Novák.

Více studentů zřejmě přivítají i v Akademii – VOŠ, Gymnáziu a Střední odborné škole uměleckoprůmyslové ve Světlé nad Sázavou.

Nové obory studenty lákají

„Přihlášek nám letos přišlo o něco více než v loňském roce,“ říká náborová pracovnice Helena Kotěrová. Podle ní je tento nárůst způsobený také novinkami, s nimiž se akademie může do příštího roku chlubit. „Žáky k nám láká i nový obor – designérství interiérů, který je určitě zajímavý,“ vysvětluje náborová pracovnice.

Konkrétní počty studentů budou na školách znát až po druhém kole přijímacích zkoušek. Do té doby se mohou současní deváťáci rozhodnout, které ze tří zvolených škol dají přednost.

Letos dává přihlášku na střední školy zhruba 4 730 žáků, na něž připadá přibližně 7 000 míst na středních školách. V loňském roce jich bylo 5 537. V současné době studuje na Vysočině 6 022 studentů. Největší zájem i v letošním roce bude zřejmě o gymnázia a obchodní školy. Termíny přijímacích zkoušek si střední škola stanovuje sama, nejdříve se však mohou konat 22. dubna 2010.
Zdroj: KÚ kraje Vysočina