Právě v pátek se totiž místní letiště slavnostně otevře trasám mimo schengenský prostor a odbavovat se zde budou moci například už i lety z východní Evropy, které se zařadí vedle již fungující vnitrostátní, a právě Schengenskými úmluvami vymezené mezinárodní dopravy.

Využívat nové služby však mohou pouze lidé, či firmy, které si přílet nebo odlet alespoň den předem zajistí. Nejde tedy o zcela veřejnou funkci letiště, které je prozatím dimenzované pouze na menší letadla. K cestám na dovolené tak stále budete muset vyjet na letiště do Prahy nebo do Brna.

Jediné na Vysočině

Žádné podobné zařízení jinde na Vysočině nenajdete. Jediné mezinárodní letiště se nachází ještě v Náměšti nad Oslavou, to je ovšem využíváno pouze v rámci vojenských letů.

„Oproti jiným větším městům máme v Havlíčkově Brodě výhodu odlišné nadmořské výšky. Ta je zhruba o sto metrů nižší a letadla zde tedy potřebují o dost menší rozjezdovou i přistávací dráhu,“ vysvětlil jednu z výhod předseda havlíčkobrodského aeroklubu Milan Janeček. Ten spolu se svými kolegy na získání nového statusu pracoval pět let a k jeho dosažení musel splnit mnoho kritérií.

„Bylo nutné zařídit mnoho povolení a smluv se všemi subjekty, které jsou v řízení zainteresovány. Je třeba zajistit všemožné bezpečnostní předpisy a navíc nás čekalo mnoho technických záležitostí. Museli jsme vybudovat odpovídající sklad pohonných hmot, nebo novou řídící věž,“ uvedl Janeček. Jeho snaze významně napomáhalo město Havlíčkův Brod i kraj Vysočina, členové občanského sdružení Aeroklubu Havlíčkův Brod zde navíc odpracovali zhruba sedm tisíc brigádnických hodin.

Tisíce letů ročně

Podle střízlivého odhadu by se zde v prvním roce mohlo uskutečnit několik desítek nových letů. Stávající počet vnitrostátních i dosavadních mezinárodních spojů se již nyní počítal na tísíce.

Jaký dopad bude mít rozšíření působnosti letecké dopravy v Havlíčkově Brodě, je prozatím otázkou. Podle Janečka by zvýšení významu místní přistávací dráhy mohlo mít pozitivní vliv i na navazující služby.

„Mohla by vzrůst důležitost mezinárodního obchodu, ale také by to mohlo prospět ubytovacím nebo stravovacím kapacitám,“ zamyslel se Janeček. Jeho snahu pochopitelně vítali i zástupci města.

„Věřím, že v budoucnu bude objem letecké dopravy velmi zajímavý, a proto jsme rádi, že se letišti v Havlíčkově Brodě podařilo zajistit tuto novou funkci. Navíc je to také prestižní záležitost, která pomáhá posilovat pozice města,“ glosoval povýšení letiště místostarosta Havlíčkova Brodu Libor Honzárek.