Práce za zhruba pět milionů korun začnou ještě před prázdninami a skončí na přelomu listopadu a prosince.

Po několika letech pronájmu se kraji Vysočina vrátí i zapůjčené prostory posledního patra objektu, které sloužily pacientům Léčebny dlouhodobě nemocných. Budova panelového typu pochází z roku 1994 a kraj ji průběžně opravoval a udržoval.

„V letošním roce jsou naplánovány výměny oken v celém objektu a především rekonstrukce sociálních zařízení pokojů,“ uvedl Eduard Jozífek z krajského majetkového odboru. Dále se počítá s vestavbou toalet a sprchových koutů do stávajících pokojů. Počet lůžek na většině pokojů se zároveň sníží na dvě. V zařízení zůstane několik jednolůžkových a třílůžkových pokojů. Na osmdesát klientů s mentálním postižením tak dostane nové, velmi moderní bydlení a další prostory pro volnočasové a vzdělávací aktivity ústavu.

„V letošním roce chceme zrekonstruovat celou budovu včetně pátého patra, které bude do května ještě obývat soukromá Léčebna dlouhodobě nemocných v Háji. Poté dostanou klienti nové bydlení, které bude odpovídat standardům sociální péče a umožní vychovatelům a sociálním pracovníkům využít další možnosti v oblasti vzdělávacích a psychoterapeutických aktivit s našimi klienty,“ řekl krajský radní Petr Krčál.

Bez stěhování

Současná kapacita 80 lůžek zůstane zachována. Snížení počtu lůžek na pokojích bude kompenzováno využitím nových prostor. Rekonstrukce léčebny se obejde bez nutnosti stěhování klientů.

Ústav sociální péče v Háji u Ledče nad Sázavou je jedním z moderních pracovišť, které zřizuje kraj Vysočina a které každoročně vytváří pro své klienty podmínky, které jdou ruku v ruce s humanistickou koncepcí v přístupu v práci s mentálně postiženým klientem a s klientem vyžadující trvalou péči.

(sva, zrc)