Záchranky se dočkají i na jiných místech kraje Vysočina, například v Jemnici nebo Velké Bíteši. Investici do tří nových stanovišť, celkem za 22,2 milionu korun, uhradí ze svého rozpočtu kraj Vysočina. Další, jako například v Habrech, se projektuje.

„Otevření nového stanoviště zdravotnické záchranné služby v Přibyslavi je plánováno podle posledních informací na první červen,“ upřesnila ředitelka Zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina Vladislava Filová.

Záchranka v Přibyslavi bude výjezdovým stanovištěm rychlé zdravotnické pomoci bez lékaře, ale se zkušenými zdravotnickými záchranáři, kteří budou připraveni poskytnout pomoc. Pracovat zde bude deset zaměstnanců. V Habrech se chystá stanoviště úplně nové, takříkajíc na zeleném drnu.

Vyhověli potřebám obyvatel

Objekt v centru Přibyslavi prochází v současné době stavebními úpravami. Budova patří městu, těsně sousedí s novou služebnou Policie ČR. Podle starosty Jana Štefáčka se tak podařilo vyhovět potřebám přibyslavských obyvatel. Nejbližší záchranka je až v Havlíčkově Brodě a dodržet dojezdové časy není někdy ani pro zkušené zdravotníky jednoduché.

„Jsem důchodce, manželka také. Máme určité zdravotní problémy, nikdy nevíme, co se může stát. Pohotovost je až v Havlíčkově Brodě v nemocnici, kdyby se něco vážného přihodilo, aspoň máme nějakou pomoc v dosahu,“ říká například skoro osmdesátiletý pan Josef z Přibyslavska.

„Investorem této započaté stavby je kraj Vysočina,“ upřesnila ředitelka záchranné služby Filová.

S otevřením nových výjezdových stanovišť plánuje Zdravotnická záchranná služba kraje Vysočina navýšit i počet zdravotnických záchranářů. Jakým způsobem budou v jednotlivých stanovištích zajištěny služby, rozhodne nakonec podle Filové zřejmě až rada kraje. Budováním záchranných stanovišť chce zdravotnická záchranná služba zlepšit kvalitu a dostupnost urgentní péče o pacienta i v hůře přístupných místech.

Habry: Stavět se zatím nebude

V letošním roce kraj Vysočina startuje také projektování a výstavbu dalších tří stanovišť - v Habrech, Polné a Kamenici nad Lipou.

Habry, podle informací kraje Vysočina, nabídly pro záchranku pozemek v blízkosti obecního vodojemu. „Dalo by se říci, že projekt už prošel schvalovacím řízením, projektant zde byl. Místo je pro stavbu sídla záchranné služby vyhovující.

Stavět se ale letos, jak jsem slyšel, nezačne,“ sdělil starosta městečka Habry Jiří Rainiš. Podle jeho informací je stavba střediska záchranné služby pro město velmi potřebná. „Nejenom pro nás, ale i celou oblast kolem Golčova Jeníkova. Z Havlíčkova Brodu je sem daleko, jsme na hranici okresu, kolikrát u nás zasahovala záchranka z Kutnohorska,“ doplnil Rainiš.

Pozemek v Habrech se nachází na severním okraji zastavěného území, u stávající komunikace Pražská ulice, s okamžitou návazností na městský obchvat. Toto umístění umožňuje okamžitý zásah v centru města i rychlý výjezd k zásahu mimo město po státní silnici, aniž by bylo nutno městem projíždět.