Hodnocení bylo příznivé: radnice od nich dostala celkově za dvě.

V úterý si deváťáci mohli promluvit přímo s lidmi, jejichž práci před několika týdny hodnotili. „Chtěla bych, aby to byla interaktivní beseda. I my máme doma děti, zajímají nás názory mládeže,“ řekla starostka města Jana Fischerová. Po představení přítomných zástupců města a jejich resortů dostali žáci prostor pro dotazy.

Obchvat ano, nebo ne?

„Zajímalo by mě, jestli se bude stavět obchvat, nebo jak to bude?“ zamotala se k velkému veselí ostatních do své otázky jedna z přítomných slečen. „Uděláme všechno proto, aby tu byl, než vystudujete střední školu,“ uzavřel výklad o současné situaci kolem obchvatu radní Tomáš Hermann. „Maximálně vysokou,“ pousmál se v této souvislosti místostarosta Libor Honzárek.

Školáky zajímalo, jaký je zájem o bydlení ve Villaparku Čechovka, co se bude ve městě rekonstruovat a hlavně, jestli v Havlíčkově Brodě v dohledné době vyroste něco na způsob jihlavského City parku, nebo brněnské Vaňkovky.

Žáci hlasují: Tesco nebude

„Víme, že mnozí občané odjíždí za většími nákupy do Jihlavy, což určitě není dobré pro havlíčkobrodské obchodníky. V současné době je zde nabídka řetězce Tesco. Vnímáme na ni ale rozličné názory,“ konstatovala Ficherová.

Aby si školáci dokázali představit, jak zastupitelé pracují, seznámili se s konkrétním plánem vybudovat mezi diskontem a ÖMV prodejní prostory o čtyřech tisích čtverečních metrech. „Prodali byste jim ten pozemek?“ odstartoval diskusi místostarosta Čeněk Jůzl?

„To by tam zůstal i Plus a Penny market?“ zajímá se další slečna. Odpověď zní ano. „To je strašný,“ zašumí zasedačkou.

Nakonec se pro Tesco zvedne jen jedna ruka. Dvacet deváťáků hlasuje proti, dva se zdrží. „Děkujeme, takže občané nebudou mít Tesco,“ uzavírá hlasování s úsměvem Jůzl. Zástupce města zajímá, proč děti o Tesco nestojí.

„Já to řeknu, abych nikoho nepřivedl do rozpaků. Prý tam není nic k jídlu,“ ozve se ředitel Základní školy Wolkerova Miloš Fikar.
„Né, to jsem neřekla,“ hájí se hned údajná autorka výroku.

„Pro obchodní centra jako City park musí existovat dostatečná kupní síla. Výstavba obchodů je záležitostí soukromého sektoru, město ji nemůže financovat,“ vysvětloval školákům radní Hermann.

Deváťáci také mohli navrhnout, co by udělali, kdyby měli možnost a dost peněz. „City park!“ Ozvalo se hned. „Dobře, City park, píšu si,“ pousmál se Hermann.

Nakonec se ozval ředitel, který navrhl, že by bylo příjemné, kdyby obchody na náměstí fungovaly až do osmi nebo do devíti večer, což by mohlo příjemně oživit střed města, zvláště až dostane po revitalizaci novou podobu.

Protože si školáci už nic nepřáli, přišel Hermann s návrhem, že kdyby to bylo možné, rád by přestavěl Smetanovo náměstí do podoby, kterou mělo před socialistickou přestavbou. „Mohly by tam být kavárny a pěší zóny, bylo by to i lákadlo pro turisty,“ pouvažoval.

Deváťáci si také zkoušeli odhlasovat, zda by u jejich školy mělo vyrůst arboretum nebo víceúčelové hřiště. Výsledek byl jednoznačný. Pro hřiště se zvedl les rukou. Pro arboretum ani jedna.

Tomu se říká demokracie

„Takže jedna se zdržela,“ počítala hlasy Fischerová. „Já viděl tři,“ oponoval Honzárek, který měl na cvičné hlasování dohlížet. „Tomu se říká zastupitel prudič.“ „Kolego, neudělila jsem vám slovo,“ zlobila se naoko starostka Jana Fischerová. „A tomu se studenti říká demokracie v praxi,“ zakončila hlasování.

Zuzana Klementová