„Jsme na začátku. O všem se bude teprve jednat. V tuto chvíli mohu uvést, že společnost ŽSD Brno má o majoritní podíl zájem,“ uvedla starostka města Jana Fischerová. Zároveň dodala, že zájem ŽSD působit v Brodě je dlouhodobý. „Hovoří se o minimálně čtyřletém horizontu,“ upřesnila.

Nejvyšší vedení brněnské společnosti, jejíž roční obrat dosahuje podle informací Deníku půldruhé miliardy korun, má k brodskému hokeji velmi úzký vztah.

Šéf společnosti z Brodu pochází

„Pocházím z Havlíčkova Brodu, jezdím tam na chalupu a tamní hokej dlouhodobě a velmi pozorně sleduji,“ prozradil generální ředitel společnosti ŽSD Milan Nedvěd.

„Už před časem nás vedení havlíčkobrodského hokejového klubu kontaktovalo se žádostí o sponzoring. Tak jsme se dozvěděli, že město coby většinový vlastník společnosti HC Rebel shání partnera. Předložili jsme jim proto naši nabídku,“ pokračoval Nedvěd.

Mluvit o konkrétním balíku akcií, nebo o ceně, kterou by za ně ŽSD nabídla, ale Nedvěd nechtěl. Investovat do brodského hokeje by ale v příštích čtyřech letech údajně mohla 44 milionů korun.

„Vše se bude odvíjet od jednání. Pokud bychom do klubu vstoupili, předpokládám, že budeme mít majoritní podíl,“ podotkl Nedvěd a poznamenal, že společnost ŽSD se spolupodílí i na financování brněnské Komety.

Brodští zastupitelé se jednáním o vstupu brněnské firmy do HC Rebel nebrání. Vytvořili komisi, která bude se zájemcem jednat. „Úvahy o odprodeji akcií se objevily už v minulosti. Nikdy jsme však neměli zcela konkrétního zájemce. V první řadě ale musíme detailně znát, jak na tom hokejový klub hospodářsky je. Teď ale i s nějakou ekonomickou rozvahou pro roky příští,“ konstatoval člen komise Zdeněk Dobrý.

Zcela jasno má ale například starostka Fischerová: „Sama za sebe říkám, že jsem pro odprodej akcií,“ prohlásila a připomněla, že v loňském roce uvolnila městská pokladna pro HC Rebel osm milionů korun a v tom letošním bezmála také.

Místostarosta Libor Honzárek a současně i předseda představenstva hokejového klubu se pro změnu nechal slyšet, že by byl pro, aby případný nový majoritní vlastník splnil podmínku, že se hokej bude v Havlíčkově Brodě hrát i nadále.

Pivovar nikdo neoslovil

Minoritním vlastníkem společnosti HC Rebel je společně s Bruslařským klubem a dalšími drobnými akcionáři i Měšťanský pivovar v Havlíčkově Brodě.
Jeho ředitel Jiří Hušek včera Deníku sdělil, že ho nikdo s nabídkou odkoupení podílu pivovaru nekontaktoval. „Situaci ale sledujeme a předpokládám, že o ní budeme podrobně informováni v průběhu nadcházející valné hromady HC Rebel,“ řekl Hušek.

Časový prostor pro jednání společnosti ŽSD s městem Havlíčkův Brod o případném odkoupení akcií je podle starostky Fischerové vymezen obdobím před zahájením nového soutěžního ročníku první hokejové ligy, která odstartuje v září. „Definitivní slovo bude mít samozřejmě zastupitelstvo města,“ uzavřela starostka města Jana Fischerová.

Jaromír Kulhánek, Jakub Janáček