„Jsme místní. Letos je tu bledulí víc. Známe zdejší lesy a víme, kde jsou tu bledule i jinde. Teď tu kvetou i lýkovce a medvědí česnek,“ popisuje mladý muž, který vyrazil na procházku s celou rodinou. Krásná podívaná ale moc dlouho nevydrží. Podle místních květy uvadnou po týdnu až deseti dnech.

Chráněné bledule kvetou v lokalitě Starého Ranska na několika hektarech. Vyhovují jim tamní podmáčené jasanové olčiny i nadmořská výška. Jedná se o největší výskyt této rostliny na Vysočině.

Na bledule je možné se jet podívat také do Světnovského údolí u Žďáru nad Sázavou nebo do Chlébské u Nedvědice, tam je ale možné najít skupiny v řádech stovek kusů.

Bledule rostoucí u Ranska ale mají jednoho úhlavního nepřítele. Ničí je návštěvníci této přísně chráněné lokality. „Vyvěsili jsme informační cedule, aby lidé věděli, že se nacházejí v místě s nejpřísnější kategorií ochrany a že tudíž nesmí bledule trhat ani chodit mimo komunikace,“ uvedl Jaromír Čejka z Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Podle něj se dají návštěvníci rozdělit do tří kategorií.

Nejhorší jsou prodejci

Někteří žasnou nad krásou křehkých květů a ani by je nenapadlo je trhat. Místní jsem většinou zvyklí přinést si domů z procházky kytičku, jako to dělávaly už jejich prababičky. Nejhorší jsou ale prodejci, kteří květy trhají ve větším množství, aby je pak mohli zpeněžit. Ochranáři proto vysílají hlídky, které dohlížejí na chování návštěvníků.

„Teď jsem tu nikoho neviděl, ale pamatuju, že dřív to odsud lidé nosili v bedýnkách, nebo v košíkách. U lesa parkovala auta s pardubickými nebo hradeckými espézetkami,“ vzpomíná jeden z místních obyvatel.

„I kdyby si tu někdo natrhal nůši bledulí, nebude to znát. Navíc, když se utrhne květ, cibulka zesílí. Myslím si, že bledulým víc vadí, že se tu v okolí těží dřevo,“ komentovala zákaz ochranářů místní obyvatelka, která vzala do lesa na neobyčenou podívanou návštěvu z Brodu.

Zuzana Klementová