Vandalský čin hrůzných rozměrů je k vidění v areálu Akademie – VOŠ, Gymnázia a Střední odborné školy uměleckoprůmyslové ve Světlé nad Sázavou.
„V noci ze středy na čtvrtek v oploceném areálu světelské Akademie poničil neznámý pachatel na dvě desítky žulových a pískovcových soch. Věc šetří obvodní oddělení ve Světlé nad Sázavou,“ uvádí mluvčí Policie ČR Jana Mazourová.

Sochy byly většinou dílem studentů. Ve čtvrtek ráno nikdo nemohl uvěřit vlastním očím. „Byl jsem z toho v šoku. O půl sedmé ráno mi volala účetní, že musím hned přijet. Sochy byly shozeny z podstavců, povaleny v trávě a některé rozbité. Je to neuvěřitelné vandalství,“ vysvětluje vedoucí Kamenosochařského střediska Lipnice, odkud sochy pocházely, Boleslav Dlouhý.

Pachatel neznámý

„Ihned jsme zavolali policii, která se začala věcí neprodleně zabývat. Škodu jsme vyčíslili na sto padesát tisíc, to je však pouze účetní hodnota,“ upozorňuje Dlouhý.

Pachatel zatím není známý, škola podala trestní oznámení na neznámého pachatele. „Hned tady, naproti škole, je hospoda. Určitě se mohli nějací opilci rozhodnout sem jít. Ale když jsme se ptali, nikdo nic neviděl ani neslyšel. Bylo to asi uprostřed noci,“ dodává Dlouhý.

„Podle mě šlo o nějaký nepovedený aprílový žertík, jehož důsledky pachatelé nedomysleli. Alespoň doufám, že to neudělal nikdo z naší školy. Vypsali jsme i odměnu deset tisíc korun, za informaci, která povede k dopadení vandalů,“ informuje ředitel Akademie Jindřich Vodička.

Poškozeny však nejsou pouze práce studentů. Nejhůře dopadla socha akademického sochaře Otakara Marcína, které říkali Anděl. Ta je rozbitá na padrť.
„Otakar Marcín, který zde také učí oslavil právě své třiasedmdesáté narozeniny. Takže k nim dostal opravdu originální dárek,“ říká smutně s trochou ironie Vodička.

Některé sochy zaujímají opět svá místa, jiné zatím nemá kdo zvednout, musí na ně nastoupit jeřáb. „Co jsme mohli, to jsme sebrali, ale třeba Anděl už opravit nejde. Je totálně rozbitý,“ vysvětluje ředitel.

Škola plánovala kamerový systém. Ten měl být hotov během tří let. Útok vandalů však jeho zprovoznění značně urychlil. Bude hotov do měsíce.
Vodičku překvapuje především to, jak někoho vůbec mohlo napadnout jít do školy a něco takového udělat.

„Za celých patnáct let, co tu jsem, nepamatuji takový vandalský čin. Je to hrozné,“ podivuje se ředitel.

„Pro mě je takový čin naprosto nepochopitelný. Nerozumím tomu, jak mohly sochy někomu vadit. Nechápu člověka, který má důvod likvidovat krásné věci vytvořené někým jiným. Je to smutné a doufám, že pachatele najdou,“ vyjadřuje se starostka Světlé nad Sázavou Lenka Arnotová.