Výstavba devadesáti nových parkovacích míst. A to přímo pod našimi okny a na úkor zeleně, kterou tady máme,“ postěžoval si František Havelka, jeden ze stovek obyvatel havlíčkobrodského sídliště Pražská a současně i zastánce zachování stávající veřejné zeleně v této lokalitě.

„Jsme rádi za každý zelený strom a keř, který tu roste. Alespoň částečně eliminují negativní dopady dopravy na nedaleké Masarykově ulici plné aut a kamionů,“ pokračoval Havelka s jasnou narážkou na fakt, že havlíčkobrodská Masarykova ulice je nejfrekventovanější silnicí na Vysočině.

Zmíněná výstavba necelé stovky nových parkovacích míst na sídlišti Pražská má ale také své zastánce. Ti argumentují především stále rostoucím počtem automobilů, které nemohou jejich majitelé u svých bloků zaparkovat, neboť stávající parkoviště s kapacitou přibližně padesáti míst současným potřebám nestačí.

Nový projekt veřejné zeleně

„Už mě to nebaví. Den co den po návratu z práce jezdím desítky minut, než najdu volné místo. Často mimo sídliště. Jsem jednoznačně pro výstavbu nových parkovišť. Pražská rozhodně nová parkovací stání potřebuje,“ řekl Deníku Josef Sochor.

Se zástupci obou stran se na nedávné veřejné besedě sešli i zástupci havlíčkobrodské samosprávy. „Vyslechli jsme všechny argumenty a posoudili eventuality, které s aktuální dopravní situací na sídlišti Pražská souvisejí,“ uvedl místostarosta.

„Je evidentní, že sídliště Pražská nová parkovací stání potřebuje. Vždyť je tu registrováno na dvě stě aut. A jejich majitelé mají v současné době k dispozici pouhou padesátku míst k parkování. Rozumím tomu, že lidé hájí zeleň, ale mnozí sami v průběhu debaty připustili, že například borovice, které si tady před domy sami vysadili, jsou už velmi rozměrné, stíní a překáží,“ řekl Honzárek. Naznačil, že výstavba 89 nových parkovacích stání bude vykompenzována novou podobou veřejné zeleně na sídlišti. „Město nechá vypracovat generel veřejné zeleně,“ přislíbil Honzárek.

Šubrtova ulice bude obousměrná

V souvislosti s výstavbou nových parkovacích míst na sídlišti Pražská se Libor Honzárek zmínil také o probíhající modernizaci nedaleké Šubrtovy ulice. „Za šestnáct milionů korun dojde k žádoucímu zkapacitnění této komunikace, která byla doposud pouze jednosměrná. Po rekonstrukci budou po ní automobily jezdit v obou směrech. Lidé se nemusejí obávat, že by se nevyhnuli. Projektant počítal s výhybnami a také s retardéry. Ty zajistí, aby se po Šubrtově ulici jezdilo v souladu s dopravními předpisy,“ konstatoval Honzárek.