Jeden vždy drží pytel, další do něj hází kusy igelitů, obalů od sušenek, žvýkaček, lahve umělé i skleněné, zkrátka vše, co do přírody v žádném případě nepatří.

Střední průmyslová škola stavební akademika Stanislava Bechyně v Havlíčkově Brodě se totiž rozhodla přispět svou troškou do mlýna k akci Čistá Sázava. Ta se letos koná poprvé i v Havlíčkově Brodě.

„Studenti jsou rozděleni na dvě skupiny. První čistí břehy řeky směrem od Okrouhlických Dvořáků k Bille, druhá, odpolední, se bude věnovat Žabinci,“ vysvětluje učitel Jan Mercl.

Pneumatiky a skládky

Odpadků je kolem řeky více než dost, za dvě hodiny stačila skupina naplnit půl velkoobjemového kontejneru. „Zvlášť velký nepořádek byl u garáží. Tam jsme našli hromadu pneumatik a také zarostlou skládku. Na její likvidaci ale nejsme vybaveni,“ dodává Mercl.

Skupinka prváků se činí. Žluté a červené pytle plní o sto šest. „Nevadí mi to. Myslím si, že si tady člověk uvědomí, že příště hodí papírek raději do koše, a ne někam na zem,“ myslí si Martin Kučera.

Většinou prý nachází samé igelitové pytlíky a obaly od tyčinek. Objevil však i jednu kuriozitu. „Našel jsem starý kočárek, to bylo celkem zajímavé, i když moc nechápu, že někdo ho prostě vyhodí ven,“ diví se Kučera. Ani ostatním práce nevadí, podle nich je důležitější, aby se břehy vyčistily.

„Těch odpadků je místy opravdu hodně, ale na druhou stranu to není tak hrozný, jak jsem si myslel. Jsem ale určitě rád, že mohu pomoci. Nejhorší jsou PET lahve a papírky, těch je tu hodně,“ říká další „čistič“ Václav Vacek.

Na břehu Sázavy se toho dá najít opravdu hodně. Kromě pneumatik, papírků a sáčků hází pracovní četa do pytlů i kusy eternitu nebo nejrůznější krabičky. Nouze není ani o kabely, či kusy plechu a jiné harampádí. „Hele, nechcete někdo bundu?“ směje se jeden z pracovníků a ukazuje špinavý kus oděvu.

„Ne, hoď to sem,“ ukazuje na žlutý pytel jeho spolupracovník a hadr tam hodí.

„Celé akce se účastní kolem padesáti dětí, rozdělených na dvě skupiny. V první jsou první ročníky, ve druhé zase druhé,“ vysvětluje zástupkyně ředitele školy Marcela Rumlová.

A proč se škola do akce pustila? „Máme velmi dobrou spolupráci s městem Havlíčkův Brod. To se letos rozhodlo jít do akce Čistá Sázava a v jejím rámci chtělo zapojit i školy ve městě. Proto jsme se rozhodli do akce jít, a zkusit tak pomoci dobré věci,“ vysvětluje Rumlová.

V rámci vyučování

Hlavní část akce Čistá Sázava se koná v sobotu. Protože se ale o víkendu neučí, rozhodla se škola, že pomůže v rámci svého vyučování.
Havlíčkobrodská stavebka však není jediná škola, která se do projektu zapojí.

„Z Havlíčkova Brodu se zúčastní tři školy. Kromě střední průmyslové školy to bude ještě ZŠ Wolkerova a ZŠ V Sadech. Celkem asi 140 žáků. V rámci praxe a vyučování si školy vytipovaly lokalitu, kde odpadky sesbírají,“ vysvětluje manažerka projektu Martina Hupková z občanského sdružení Sázava 21. Akce Čistá Sázava se koná pod záštitou projektu Vysočina 21.

„Pro veřejnost celá akce vypukne v sobotu v 9.15 hodin u kina Ostrov. Skauti a hasiči budou řeku čistit ze člunů, ostatní pak její břehy. Zúčastnit se může každý, kdo chce řece a jejímu okolí pomoci,“ dodává Hupková.