„Jedním z nejčastějších příznaků alergie je rýma. K její léčbě se používá celá řada sprejů a kapek, k dispozici jsou také tablety. Místně působící přípravky s obsahem látek snižujících prokrvení nosní sliznice nelze rozhodně používat dlouhodobě, jsou určeny spíše pro podání při akutních potížích, jako je nachlazení a podobně,“ upozorňuje Aleš Krebs z České lékárnické komory.

Pacienti by se měli podle informací vyvarovat jejich pravidelnému užívání déle než sedm dní. Při dlouhodobé aplikaci dochází k poškození nosní sliznice, se zvyšujícími se dávkami potřebnými k udržení efektu „volného nosu“ se také prohlubují nežádoucí účinky na krevní tlak, zelený zákal a podobně.

„Na trhu existují také nosní přípravky s obsahem H1 neboli antihistaminik, které přímo blokují spuštění alergických projevů. Jejich užívání je mnohem bezpečnější a některé z nich lze vydat i bez lékařského předpisu. Mohou pomoci zejména při akutním podání po kontaktu s alergenem,“ říká Krebs.

Mohou nastat i nežádoucí účinky

Ovšem medikamenty mohou vyvolat nežádoucí účinky, jako v některých případech ospalost, která však může být podle Krebse vyvolána i vlastním onemocněním. „Na to je potřeba myslet hlavně v případě vykonávání činností vyžadujících zvýšenou pozornost,“ Krebs.

Tyto přípravky jsou k dispozici i ve formě očních kapek. To je důležité pro pacienty, u nichž se alergie projevuje i např. „štípáním“ v očích. „Využít lze také přípravky s obsahem kortikoidů, které při lokálním podání tlumí zánětlivou a alergickou reakci. Jejich užívání je však u nosních přípravků vhodnější ještě před vystavením organismu alergenu, a to po dobu nejméně několika dní, pak je jejich účinek nejlepší,“ upozorňuje Krebs.

Nikdy bez lékaře

Mezi rizika však patří potlačení imunitní odpovědi na sliznici, takže v případě záměny infekce za alergickou reakci si může pacient naopak zhoršit zdravotní stav.

Obecně se podle Krebse nedoporučuje použití medikamentů přímo na nosní sliznici bez konzultace s lékařem po dobu delší než čtrnáct dnů. Oční přípravky s obsahem kortikosteroidů by pacienti bez konzultace s lékařem neměli používat vůbec.

„Přestože dnes již existuje proti alergiím poměrně široká paleta lokálních přípravků, jejichž výdej není vázán na lékařský předpis, doporučujeme rozhodně návštěvu odborného lékaře, a to zejména při dlouhodobějších problémech. Pro správně nastavenou dlouhodobou léčbu je totiž naprosto nezbytné vyšetření u lékaře, při podezření na alergii samozřejmě u alergologa,“ varuje Krebs pacienty před neumělou samoléčbou.

Díky vyšetření je možné stanovit konkrétní alergeny či jejich skupiny, které alergii způsobují. „To je velmi důležité, protože je pak možné se jim aktivně vyhýbat a tím omezit potíže s onemocněním. V tomto ohledu je prevence zásadní,“ vysvětluje Krebs.

Další vhodnou možností je samozřejmě konzultace obtíží a volba vhodného postupu a přípravku k samoléčbě s lékárníkem. Těhotným a kojícím ženám však užívání těchto přípravků bez předchozíkonzultace s lékařem odborníci nedoporučují vůbec.