„Chápu to, protože úprava náměstí byla potřeba, ale je to pro mě hrozné. Nevím, jak to jinak udělat. Možná, kdyby autobusy stavěly někde u děkanského kostela, pokud by to bylo možné. Bydlím na náměstí a jezdím k Cihláři na zahrádku. Návštěvy ode mě chodí na zastávku ke stavebce. Rozhodovala jsem se, jestli není lepší jet také odtamtud, protože je to z kopce. Tady je to do kopce, ale o pár kroků blíž, člověk také nemusí přes tolik přechodů. Zatímco na náměstí bývá na zastávce hromada lidí, tady jsme tak dva tři,“ komentovala změnu zastávky seniorka Jarmila Kubíková, která včera čekala na autobus na zastávce v Husově ulici v půl jedenácté.

„Je to zátěž pro staré lidi, když je zastávka jednou tam a podruhé tady. Teď je na zastávce na náměstí napsáno, že je až do odvolání přemístěna sem, na Husovu. Jsem tady půl hodiny předem, protože jinde je na zastávce jenom tyč, a tak si není kde sednout,“ řekla další důchodkyně z Výšiny Růžena Slámová, která čekala na stejný spoj.

„Mně přemístění zastávky z náměstí sem vyhovuje, bydlím hned tady,“ ukazuje další cestující směrem k blízkému sídlišti. O změně podle něj mají lidé dost informací, dozvěděl se o ní z tisku i z brodského televizního vysílání.

Beze změny do srpna

Havlíčkovo náměstí se bude pro dopravu uzavírat podle postupu stavebních prací. Mohlo by se však stát, že bude nutné dopravu okamžitě omezit, například kvůli nenadálé události na staveništi.

„Kvůli negativním ohlasům lidí na přemísťování zastávky jsme ji přesunuli do Husovy ulice, kde zůstane bez ohledu na stavební práce, aby lidé nebyli zmatení a nemuseli chodit sem a tam. Předpokládám, že se tento stav nezmění až do srpna,“ řekl ředitel havlíčkobrodských technických služeb Zdeněk Endrle.

Stavební práce by měly na Havlíčkově náměstí skončit v listopadu. Změnou bude odstranění parku kolem Mariánského sloupu. Dojde k rozšíření chodníků po obvodu náměstí, výstavbě dešťové kanalizace.
Havlíčkovo náměstí se dočká i ozvučení a celkového zlepšení vzhledu.

Zuzana Klementová