Od 3. května se totiž uzavře Černý most, který spojuje ulice Nádražní s Havířskou a je důležitou tepnou při průjezdu jižní částí města. Změny se nebudou týkat pouze motoristů, ale také chodců, pro které bude tento přechod přes železnici uzavřen o týden později.

„Tento objekt je už několik let silně opotřeben, proto byla jeho rekonstrukce nutností. Most je ve vlastnictví kraje Vysočina, který bude zajišťovat i financovat jeho opravu. Ta by měla zlepšit jeho výhledové dispozice, rozšíří se vozovka i chodníky.

Město se v tuto příhodnou chvíli, kdy budou probíhat práce, také připojí. Opravovat se zároveň budou i obě navazující křižovatky, které leží v jeho těsné blízkosti. Na nich by měly ležet nové přechody pro chodce, vybudováno bude nové osvětlení nebo vznikne několik nových parkovacích míst,“ uvedl místostarosta Havlíčkova Brodu Libor Honzárek.

Náhradní varianty

Částka, kterou bude nutno vynaložit k rekonstrukci samotného mostu, by se měla pohybovat okolo dvaceti milionů korun, na práce prováděné na navazujících křižovatkách vyčlení Havlíčkův Brod zhruba šest milionů.

„Je nám jasné, že tyto projekty s sebou přinesou problémy v dopravě, ty snad ale nebudou tak velké jako minulý rok, kdy ve městě také probíhalo souběžně několik velkých rekonstrukcí na komunikacích,“ věří Honzárek.

Město již pro řidiče i chodce připravilo v dopravě několik náhradních variant, které bude možné během uzavírek využívat. „Automobily budou muset jet dolů na kruhový objezd a po ulici Lidická směrem na Jihlavu, kde je možné se na požadovanou trasu opět napojit. Chodci, kteří normálně přes Černý most přechází, budou také muset dojít na Lidickou ulici a pod viadukty se dostanou na druhou stranu. V jednání jsou také mimořádné linky pro zaměstnance, kteří jezdí běžně touto trasou. Ty by mohly několikrát denně jezdit například ke zdejšímu areálu ZZN. V plánu je i zřízení provizorních autobusových zastávek,“ přiblížil náhradní plán dopravy havlíčkobrodský místostarosta.

Práce a s nimi spojená dopravní omezení by podle předběžných odhadů měly trvat asi do konce října. „Do té doby potrvá dopravní uzavírka pro automobily. Pro chodce omezení skončí o něco dříve, počítáme s tím, že trasa by pro pěší mohla být přístupná již koncem července,“ doplnila na závěr mluvčí Havlíčkova Brodu Alena Doležalová.