Na břehu u kulturního domu Ostrov nastoupili do gumového člunu, několikrát zabrali vesly a nečekaný objev byl na světě.

Václava Hlaváče, vedoucího havlíčkobrodského střediska Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky, ale přítomnost želvy nádherné v řece příliš nepřekvapila.

„Jedná se o nepůvodní druh želvy, který pochází ze Severní Ameriky. Ovšem v naší přírodě je její výskyt už celkem běžný,“ uvedl Hlaváč. Dodal, že do volné přírody tyto želvy vypouštějí nezodpovědní chovatelé hned poté, co je přestane přítomnost těchto tvorů v akváriu bavit. „Želvy nádherné v našich podmínkách i bez problémů zvládnou zimu, a je jen otázkou, kdy se u nás začnou rozmnožovat,“ poznamenal Hlaváč.

Riziko nemocí

Přítomnost nepůvodních druhů v našich podmínkách představuje obecně velké riziko pro původní faunu. „Platí to samozřejmě také o želvách nádherných. Mohou být například přenašeči nemocí, které mohou ohrožovat naše původní druhy. A nemusí se to projevit hned, ale třeba až po několika letech,“ upozornil Václav Hlaváč.

Želva nádherná, kterou hasiči v Sázavě objevili, se už do řeky nevrátila. V současné době o ni pečují ochránci přírody ve Stanici ochrany fauny v Pavlově.

Jaromír Kulhánek, Libor Blažek