„I přes teplejší jaro je to podobné jako předešlé roky. Hadi již ven vylezli,“ řekl ochránce přírody Pavel Koubek. Ochranáři se nyní setkávají s každoroční situací. Lidé je kontaktují s tím, že objevili u svého obydlí plaza.

„Hadi si totiž pro přezimování poměrně často vybírají právě místa u lidských sídel. Teď je doba, kdy se probouzejí, takže telefonátů od lidí, kteří chtějí, abychom si hada odvezli, několik je,“ popsal Koubek. Živočich se však podle něj časem odplazí sám a najde si jiné, pro něj vhodnější působiště.

Na Pelhřimovsku se můžeme setkat v podstatě pouze se dvěma druhy hadů – se zmijí obecnou a užovkou obojkovou. Na zmiji lidé zřejmě nejčastěji narazí na vysluněných mezích, pasekách nebo rašelinných loukách. Užovka se zdržuje hlavně v okolí rybníků.

„Výskyt užovky je na Pelhřimovsku celkem hojný. Naopak zmije obecná je poměrně vzácností. Všechno to jsou kriticky ohrožené druhy, jež jsou zákonem přísně chráněny,“ podotkl Koubek.

V čokoládové barvě

„Se zmijí obecnou ani užovkou obojkovou by lidé neměli ani jinak manipulovat. Může to být nebezpečné pro hada i je samotné,“ varoval Koubek.

Kromě zmije obecné nebo užovky obojkové se lidé mohou při toulkách přírodou pelhřimovského okresu setkat ojediněle i s užovkou hladkou. „Tento had čokoládové barvy se spíše vyskytuje na Havlíčkobrodsku,“ sdělil Koubek.

Klasičtí štíři, o kterých lidová pranostika také hovoří, se na Pelhřimovsku nevyskytují. „Jsou tu jenom štírci, jedná se ale o hojné mikroskopické živočichy, jejichž velikost dosahuje maximálně pěti milimetrů,“ uvedl Pavel Koubek.

A co dělat v případě, když nějaký had člověka kousne? „Záleží na tom, jestli je had jedovatý, nebo ne. Téměř každý by měl druh hada, o kterého se jedná, poznat. Pokud ne, určitě by to neměl podcenit,“ řekl Koubek.