Odehrávalo se tu okresní kolo Závodu světlušek a vlčat, který je určen mladším skautům do dvanácti let. „Na toto téma jsme měli zaměřenou už naši tradiční Piškotéku pro děti a protože měla úspěch, rozhodli jsme se připravit takto i závod,“ říká nejdůležitější žena vesnice Bonemína Barbora Štohanslová.

Jak je známo, Římané nikdy nedají svým galským sousedům pokoj. Tentokrát jim dokonce unesli druida. „Panoramix je pryč! Bez něj nebudeme mít kouzelný nápoj! Děti, pomůžete nám ho najít?“ ptal se vystrašený Asterix. Naštěstí mu přišlo na pomoc patnáct hlídek světlušek a vlčat z Havlíčkova Brodu, Chotěboře, Štoků, Šlapanova, Přibyslavi a Jihlavy.

Druida unesl César

A to už se děti vydaly na cestu plnou úkolů a otázek do tamějšího lesa. Římané vyzkoušeli jejich fyzickou zdatnost, Obelix zašifroval několik vzkazů, Bonemíně pomáhaly ošetřit raněné z bitvy, Asterixe zajímaly komunikační schopnosti a u kováře musely zastat práci jeho ženy.

Ze začátku měli závodníci trochu strach. „Bojím se, abych něco nespletla na stanovištích,“ strachovala se světluška Eliška. Později se však všichni vžili do role zachránců a pilně sbírali potřebné ingredience do lektvaru a části šifry, která prozradila, že druida unesl César. „No jo, kdo by to byl čekal!“ ozývalo se z řad soutěžících.

Nakonec se každý posilnil vyrobeným nápojem a šlo se do bitvy s Římany, která skončila porážkou Césara.

Malí závodníci si ovšem nevyrobili jen lektvar a šifru, ale získali i body za splněné úkoly. Při hodnocení si postup do krajského kola vybojovaly čtyři hlídky. „Na druhém místě se umístily Rosničky a hlídka Blesk z Havlíčkova Brodu,“ vyhlásil Obelix se svým věrným Idefixem, a v tu chvíli se ozval jásot. Po předání cen a diplomů Obelix pokračoval: „Zvítězili Sedmikrásky ze Štoků a Delfíni z Chotěboře!“

Eliška Konupková