VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Téma posledních dnů života a umírání není tabu

Havlíčkův Brod - Na počátku ani na konci života bychom neměli být sami. Co je to služba domácí hospicové péče, ale také o úctě k lidem v poslední fázi života, kteří tuto službu potřebují.

27.4.2010
SDÍLEJ:

Je důležité si uvědomit, že na začátku ani na konci života bychom neměli být sami a je třeba přijmout umírání jako součást života,“ říká lékařka Miloslava Straková z ambulance pro léčbu bolesti havlíčkobrodské nemocnice. Foto: Hana Fikarová

To bylo tématem, o kterém se hovořilo v sále Staré radnice v Havlíčkově Brodě.

Šedesát posluchačů se dozvědělo z úst odborníků různé pohledy a přístupy k této potřebné službě, jež je zatím pro mnoho lidí novinkou obestřenou spoustou otazníků.

Besedu, jež se konala pod záštitou Nemocnice Havlíčkův Brod, zahájil její ředitel Vít Kaňkovský. Ocenil, že se Oblastní charita Havlíčkův Brod pustila do poskytování této pomoci nevyléčitelně nemocným a jejich rodinám. Apeloval na potřebnost hospicové péče vůbec, jak v hospicích, tak v domácím prostředí.

Smrt součást života

Lékařka Miloslava Straková z Ambulance bolesti Nemocnice Havlíčkův Brod a Domácí hospicové péče Havlíčkův Brod, hovořila o tom, jak zvládat bolest a další příznaky konce života v domácím prostředí.

„Je důležité si uvědomit, že na začátku ani na konci života bychom neměli být sami a je třeba přijmout umírání jako součást života,“ říká lékařka Straková.

Mnoho cenných poznatků návštěvníkům sdělila Eva Šulcová, klinický psycholog Hospice v Čerčanech. Stěžejní otázkou pro mnohé zůstává - jak poznám, že náš bližní již brzy překročí práh?

„I v posledních dnech života je třeba zachovat důstojnost člověka, akceptovat člověka v podobě, v jaké žil a žije,“ zdůraznila Šulcová. V hospicové péči obecně je důležitá úcta k lidem a k životu v každé jeho podobě.

Kněz Josef Suchár, prezident Diecézní katolické charity Hradec Králové, pohovořil o domácí hospicové péči z úhlu duchovního. Podotkl zejména, že v hospicové péči je důležité, aby měl člověk možnost hovořit jazykem, který je pro něho srozumitelný.

Dalším odborníkem, který měl o domácí hospicové péči mluvit, byla lékařka Magdalena Chvílová Weberová. Ovšem kvůli hlasové indispozici ji nahradila kolegyně lékařka Miloslava Straková. Ta podala praktické informace o projektu Domácí hospicové péče, který funguje pod křídly Oblastní charity Havlíčkův Brod.

Seznámila veřejnost i s půjčovnou pomůcek, které pomohou při péči o nemocného v terminální fázi života v domácím prostředí a jež Oblastní charita Havlíčkův Brod zapůjčuje.

Podotkla, že bez vstřícného postoje a spolupráce praktických lékařů se tato služba neobejde.

Hospicová lůžka budou

Závěrečného slova se ujal předseda sociální komise kraje Vysočina Jiří Vondráček. Kromě charitního projektu Domácí hospicové péče připomněl i chystaná hospicová lůžka v přestavované budově bývalé chirurgie v areálu Nemocnice Havlíčkův Brod.

Charitní večer věnovaný domácí hospicové péči byl podle organizátorů přínosný a potřebný, u posluchačů se setkal se zájmem a ohlasem.

Téma umírání a posledních dní života, které je stále pro spoustu lidí tabu, a není pro ně zvykem o něm hovořit, bylo představeno lidsky, citlivě a s úctou.

„Kraj Vysočina je jedním z posledních dvou krajů, kde není kamenný hospic. Proto se domnívám, že Domácí hospicová péče zde má zvlášť důležité místo. Přála bych si, aby si získávala stále nové příznivce. Aby byla řekou, která dokáže strhnout a vést. V hospicové péči je člověk člověkem. Jeho odchod je určitým mysteriem, které je prožíváno s úctou a láskou a nadějí těm, kdo odcházejí, i těm, kdo je provázejí,“ dodala závěrem Dana Drahošová, vedoucí Domácí hospicové péče Havlíčkův Brod.

Hana Fikarová, Štěpánka Saadouni

27.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš
46

ANO nevyhrálo na Brodsku jen v necelé desítce obcí

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení