I když podmínky v něm pro ně nejsou zcela ideální, jejich populace tam čítá stovky kusů. „Je to krásná rybka, která ještě před pár desítkami let obývala ve velkých počtech skoro všechny potoky na Vysočině. Dnes je hlavně kvůli znečištění toků opravdu vzácná. Příčin ohrožení je hodně, hlavní je asi vysoký obsah živin ve vodách. Jejich zdrojem jsou zejména umělá hnojiva používaná v zemědělství. V Oudoleni je jedna z posledních lokalit střevle na Vysočině,“ řekl Václav Hlaváč, vedoucí havlíčkobrodského střediska Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

Technicky upravený potok v Oudoleni sice přitéká z lesa, ústí do něj však obecní kanalizace, což pro tento druh rozhodně není ideální. „Je to trochu paradox, střevle všude jinde obývá nejčistší potoky,“ řekl Hlaváč a dodal, že oudoleňská populace je považována za ohroženou a není vyloučeno, že může rychle zmizet.

„Běžné domácí odpady rybám až tak nevadí, když se naředí. Zmizela ale jejich přirozená potrava, drobné mikroorganismy, které jsou citlivé na znečištění,“ vysvětloval Josef Nikl, majitel chotěbořského Rybářství Vysočiny.

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky již dříve vybudovala v blízkosti potoka v Oudoleni tůně, které mají posílit biodiverzitu této oblasti. V plánu je jejich propojení s potokem, aby se v nich střevle mohly rozmnožovat.

Zanedlouho se místní vzácné rybky slavnostně vybarví. Zhruba ve druhé polovině května, kdy nastane doba jejich tření, zčervenají.

Kromě střevlí se možná promění i okolí potoka, který obývají. „Do budoucna, jestli na to budou prostředky, máme záměr vybudovat v okolí potoka lesopark a odpočinkovou zónu,“ řekl starosta Oudoleně Václav Augustin.

Zuzana Klementová