Akce Čistá Sázava se koná pod záštitou projektu Vysočina 21 a o víkendu 16. až 18. dubna se jí účastnili dobrovolníci z několika měst a obcí ležících právě u řeky Sázavy.

Od středy do pátku přitom okolí řeky čistily střední a základní školy a akce sklidila u žáků velký úspěch. „Žáci byli překvapeni, jaké předměty lze nalézt – celá akce má velký výchovný efekt – pokud odpad uvidí na vlastní oči a poznají práci, kterou je nutno vynaložit na jeho odstranění, lze očekávat ohleduplnější chování žáků k přírodě a nakládání s odpadem,“ míní manažerka projektu Martina Hupková z občanského sdružení Sázava 21.
V sobotu a v neděli se pak čištění zúčastnila i široká veřejnost.

Po souši i po vodě

„Celkem se zúčastnilo na čtyři sta lidí, kteří čistili úsek od Havlíčkova Brodu do Budčic, tedy asi čtyřicet kilometrů,“ uvádí Hupková.

Do akce byly nasazeny i lodě, dobrovolníci tak sbírali odpadky na březích i ve vodě. „Akce se zúčastnily základní školy, sbor dobrovolných hasičů, rybáři a další dobrovolníci a určitě se vydařila,“ míní starostka Světlé nad Sázavou Lenka Arnotová.

Odpadků podle ní bylo hodně, technické služby pak pytle odvážely. Podle starosty Ledče nad Sázavou, Stanislava Vrby, byla akce určitě přínosná, lidé jsou však nepoučitelní. „Nejhorší na tom je, že se v těch dvou dnech odpadky uklidily, ale hned tam jsou zase zpět. Lidé si prostě nedají pokoj,“ říká Vrba.

V Ledči se zúčastnil čištění řeky sbor dobrovolných hasičů, zdejší gymnázium a dobrovolníci. „Čištění Sázavy v rámci akce Sázava 21 se po všech stránkách určitě vydařilo. Velké díky patří všem, kteří se zúčastnili, protože takové počiny mají smysl a lidé odvedli kus práce,“ chválí havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek.

I v příštím roce se Havlíčkův Brod k čištění Sázavy připojí. „Určitě si nenecháme ujít další příležitost, jak řece pomoci, takže počítáme s tím, že se do akce vrhneme i příští rok,“ usmívá se Honzárek.

Nejběžnější odpad, který dobrovolníci sbírali, byly PET lahve, potravinové obaly, konzervy, fólie, kusy plastů, sklo, polystyren, ale i boty, oblečení, použité hygienické potřeby nebo spreje.

„Za kuriozity považujeme třeba sportovní potřeby jako lyže, sáně nebo boby, léky včetně injekční stříkačky, pneumatiky, poklice, kusy kol a živé zvíře – nalezena byla želva,“ doplňuje Martina Hupková ze sdružení Sázava 21.