Částka ale nakonec přešla na současné majitele realitky, pod které se společnost po změnách transformovala.

Město Havlíčkův Brod neuspělo se svým odvoláním u Vrchního soudu v Praze. Ten nakonec potvrdil rozsudek druhé instance a přiznal firmě podíl na prodeji městských bytů. Zastupitelé města na pondělním jednání dodatečně platbu schválili.

Kancelář měla provést v Havlíčkově Brodě privatizaci zhruba pěti set bytů. Město pak vinilo realitní společnost z toho, že nabízela byty zájemcům pod cenou, a tak jí rada na jaře roku 2006 po několika měsících vypověděla podepsanou smlouvu.

„Odvolávat se nebudeme. Částka, kterou budeme muset zaplatit, je i s penále jeden milion devět set tisíc korun. To je nakonec o půl milionu méně, než kolik po nás realitka požadovala původně,“ uvedl místostarosta Havlíčkova Brodu Čeněk Jůzl. Peníze na zaplacení město odčerpalo ze zisku, jež vydělalo na prodeji bytů.

Podle vyjádření bývalého jednatele a spolumajitele firmy Zdenka Suchého svými výroky o neserióznosti radnice realitní kancelář natolik poškodila, že zamezila jejímu dalšímu působení na trhu. Rozsudek pro něj má navíc poněkud hořkou příchuť, protože se peněz od města ani nedočká. Ty totiž přejdou na majitele kanceláře Severní nemovitostní.

Obvinění prý firmu poškodilo

„Realitní kancelář Sever se po začátku sporu sloučila pod názvem Severní nemovitostní. Odtud jsem se poté odštěpil s firmou RK Sever, ve které jsem v současnosti jediným majitelem. Kvůli obvinění města, které nás nařklo z neserióznosti a způsobení škody, jsme v podstatě na trhu skončili, protože s námi po této kauze odmítaly jednat radnice jiných měst,“ uvedl bývalý jednatel realitní kanceláře Sever Zdeněk Suchý.

„Jedinou satisfakci jsme nakonec nalezli v rozhodnutí obou instancí soudu, který jednoznačně vyloučil nám vytýkanou chybu při výpočtu kupní ceny bytů“, doplnil Suchý.

Částka, která byla na městu vysouzena, tedy není podle jeho názoru adekvátní škodám, které měla radnice jeho bývalé společnosti způsobit.

„Původně jsme požadovali dva miliony čtyři sta tisíc korun. Radnice nám smlouvu vypověděla neprávem a z jejího dalšího jednání je patrné, že i nadále postupovala podle našeho know how, které se předtím mnohokrát při prodeji bytů osvědčilo. Neuznala duševní vlastnictví naší společnosti,“ dodal Suchý.

Radnice nesouhlasí

S tím nesouhlasí místostarosta Havlíčkova Brodu, který v inkriminované době za radnici smlouvu podepisoval, Tomáš Hermann. „Z druhé strany došlo k pochybení, a protože jsme se nedohodli, musel rozhodnout soud. Jeho stanovisko plně akceptujeme. Rozhodně odmítám to, že bychom zcizili know how firmy,“ řekl radní.

Prohraný spor nenechává chladnými ani opoziční zastupitele města. „Realitní kancelář udělala chybu při výměře a následné kalkulaci bytů, ale podle mého názoru se mělo postupovat tak, že měla u privatizace zůstat. Pouze by se snížila sazba za každý prodaný byt,“ zamyslel se zastupitel Milan Plodík.
Na místo obchodníků z kanceláře Sever byla dosazena bývalá zaměstnankyně jedné soukromé havlíčkobrodské společnosti, což podle Plodíka způsobuje pochybnosti o průhlednosti privatizace.

„Věc se v té době dostala do fáze, že ji bylo třeba řešit někým, kdo má s tímto obchodem zkušenosti,“ vysvětlil Hermann.

„Během dvanácti let, co jsem v zastupitelstvu, město prohrálo snad každý větší soudní spor. Otázkou je, zda vždy postupuje v souladu se zákonem, nebo se svými osobními pocity a zájmy,“ dodal Plodík.

„V souladu se zákonem město postupovat musí. Byli jsme přesvědčeni o pochybení, proto byla smlouva vypovězena. Hájili jsme zájem města. Na rozdíl od bývalého starosty, jenž svědčil ve prospěch druhé strany. Soud konstatoval, že za práci kanceláři určitá odměna náleží,“ zakončil Hermann.