Prohlédnout si složitý přístroj patřící mezi špičkovou medicínskou techniku 3. tisíciletí si bylo možné v havlíčkobrodské nemocnici prohlédnout v rámci lékařské konference zaměřené na nukleární medicínu.

„Gamakameru SPECT/CT vlastní havlíčkobrodská nemocnice už asi tři roky. Musíme konstatovat, že její koupě se vyplatila. Rozhodně neleží ladem. Vyšetření pacientů se zrychlila a zpřesnila,“ konstatovala mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo.

Jak gamakamera pracuje a jaké možnosti vyšetření nabízí, vysvětlil primář oddělení nukleární medicíny Petr Libus.

Tato špičková technika je ovládána z velína, obrazové informace o všech vyšetřeních se shromažďují ve zvláštní místnosti. „Přístroj v sobě zahrnuje kombinace radiodiagnostiky, nukleárního CT, kompjtru, tomografu a gamakamery,“ shrnul základní technické informace primář Libus.

Orgány jako na dlani

Co je nespornou výhododou přístroje je fakt, že vyšetřením lze zjistit funkci a strukturu orgánu a stupeň prokrvení a vidět je na obrazovce doslova jako na dlani. Těchto možností využívají lékaři celé nemocnice od internistů po ortopedy a onkology.

To ukázal primář Libus na případu konkrétní pacientky, která zrovna absolvovala vyšetření. „Jedná se o pacientku neurologického oddělení, sledujeme u ní prokrvení mozku po mrtvici,“ vysvětlil primář. Stejně tak cenným pomocníkem je přístroj SPECT/CT pro kardiology.

„S jeho pomocí lze určit, kde je zúžená koronární tepna, která přivádí do srdce krev a co tento problém způsobilo,“ upřesnil primář.

A stejně tak mohou využívat možností přístroje například ortopedi. Například při řešení problémů bolestí, které se objeví po operaci totální endoprotézy. Tu má v současné době v ppopulaci seniorů vysoké procento pacientů. Jak doplnil primář Libus, přístroj ukáže, jestli se endoprotéza náhodou v těle neuvolnila, jestli pacientovy bolesti nepocházejí náhodou a právě od ní. Stejně tak, v jakém stavu pacient kosti má. Zda je nutné znovu operovat a endoprotézu upravit nebo pacienta léčit na nějakou kostní nemoc či zánět.V neposlední řadě je to i cenný pomocník pro onkology. Mohou odborníci za pomoci přístroje stanovit daleko přesněji diagnózy, než před takovými deseti lety.

Vyšetření během sekund

Velice podstatná je i rychlost vyšetření. Například vyšetření mozku lze absolvovat během minuty. Někdy se doba potřebná k vyšetření pohybuje v sekundách.To podle Libuse usnadní vyšetření pacientů trpících klaustrofobií, kterým by jinak činilo potíže ležet delší dobu v nějakém uzavřeném prostoru. Do budoucna by nemocnice ráda získala do vlastnictví další zajímavý přístroj PET/CT, který je ještě daleko lepší a přesnější než stávající gamakamera.