Ceny stouply až na čtyřnásobek té původní. Papírny vyskladnily sklady. Neklesá ani poptávka po železném šrotu, či barevných kovech.

„Se sběrem druhotných surovin, převážně hliníku a železného šrotu, jsem byl snad už stokrát. Naposledy asi před čtrnácti dny,“ řekl Luboš Halámek z Havlíčkobrodska. „Teď se mi to vyplatí ještě víc, když ceny tak prudce stouply,“ radoval se. „Sbírám po celý rok, a nikdy jsem neměl s výkupem problém. Papír jsem nikdy nesbíral, nemělo to pro mne za tak nízkou cenu smysl, ale když se teď situace změnila, možná že začnu,“ zamyslel se Halámek.

„Změnu výkupní ceny jsem zaznamenal už před časem, kdy jsem začal také ve velkém sbírat starý papír. Moje rodina se dostala do tíživé životní situace, kdy jsem ztratil práci. Toto je pro mne jakýsi přivýdělek v době, kdy na tom moje rodina není moc dobře,“ říká starší muž z Havlíčkova Brodu, který si nepřál být jmenován.

Sběrny mají napilno

Provozovatelé sběren mají napilno. „Lidé chodí se svými kárkami a přiváží je plné starého papíru. Většinou se jedná o časopisy, noviny, kartony a podobně,“ uvedl Jiří Holešák, majitel havlíčkobrodské společnosti HBH odpady s.r.o. Současně poukázal na skutečnost, že cena výkupu starého papíru rostla také na sklonku loňského roku. „V současné době můžeme lidem nabídnout 2,50 až 4 koruny za kilogram.

Záleží samozřejmě na konkrétním druhu papíru a také na tom, je–li vytříděn,“ vysvětlil Holešák. V souvislosti s výkupem železa a barevných kovů Holešák uvedl: „Máme přísné normy, nestalo se nám, abychom od lidí vykoupili kovové kryty, železné kolejnice a podobně. Víme, že materiál tohoto typu může být kradený. Takové případy hlásíme policii,“ dodal Jiří Holešák.

Ještě v červnu

„Naše škola pořádá sběr starého papíru dvakrát ročně. Letos se díky příznivým výkupním cenám konal tento měsíc a ještě bychom zkusili naplánovat sběr na konec měsíce června, než děti odejdou na letní prázdniny,“ řekl ředitel základní školy Wolkerova Miloš Fikar a dodal, že všechny peníze za sběr budou použity na různé sportovní a kulturní akce, soutěže, výlety a podobně.

Irena Holasová