Stavba čističky přijde na desítky milionů korun, dotace tamní radnice obdržela ze Státního fondu životního prostředí ČR a evropského Fondu soudržnosti. O čističku usilovali Libičtí od devadesátých let minulého století.

Naplňování projektu čistírny odpadních vod bylo zahájeno přípravnou fází, včetně žádostí o dotace, v loňském roce. Fakticky ale začal před několika dny a skončit by měl v létě příštího roku.

Podle libického starosty Václava Venhauera vytvoří biologickou čistírnu soustava vyhnívacích rybníků. Ovšem než se podařilo získat souhlas úřadů, musela samospráva absolvovat dlouhý administrativní maraton.

Žádost o dotaci ze Státního fondu životního prostředí ČR podala Libice už jednou, ale projekt tvořený touto technologií se úřadům nelíbil. Proto Libičtí nechali zpracovat nový projekt, požádali o vyhotovení nezávislého posudku, který vybraný systém čištění odpadních vod hodnotil pozitivně a znovu zažádali o dotace.

Nakonec se to podařilo, dotace byly přiděleny. Finanční spoluúčast obce ale bude nutná.

Finanční spoluúčast

Celkové náklady jsou více než 19 milionů korun. Dotace z EU tvoří přes 16 milionů korun. Státní fond životního prostředí ČR věnoval něco přes 900 tisíc korun, zbytek částky, to znamená asi 10 procent, zaplatí Libice nad Doubravou. Částka uvolněná samosprávou činí necelé dva miliony korun.

Čistírna odpadních vod bude sloužit pouze Libici, do místních částí nezasáhne. Tam budou obyvatelé nadále používat septiky a jímky. „Víme, že nejsou řešeny naše místní části, ale to není tak jednoduché. Místních částí máme celkem osm. Na to, abychom je všechny připojili na čistírnu odpadních vod, nemáme peníze,“ vysvětluje starosta Venhauer.